Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Farský proti všem. Jeho stáž v USA už kritizuje i Fiala

Premiér Petr Fiala a Jan Farský.
Zdroj: Profimedia
+ Další fotografie

O odjezdu poslance Jana Farského (STAN) na dlouhodobou studijní stáž do Spojených států budou v tomto týdnu jednat Starostové s Piráty, ve středu 19. ledna věc proberou předsedové vládní pětikoalice. Po jednání předsednictva STAN to novinářům řekl předseda hnutí a ministr vnitra Vít Rakušan. Uvedl, že ke kauze se Starostové vyjádří do konce tohoto týdne, počítá také s dalším vnitrostranickým jednáním ohledně Farského.

Poslanec a místopředseda hnutí STAN Jan Farský před týdnem oznámil, že bude půl roku na stáži na univerzitě v americkém Oregonu, protože Fulbrightova komise podpořila jeho projekt a získal prestižní stipendium. Vzdal se poslaneckého platu a slíbil, že i ze stáže se případně vrátí na klíčová sněmovní hlasování. To ve středu 19. ledna Vít Rakušan zopakoval.

Zejména opoziční politici obviňovali Farského mimo jiné z pohrdání voliči, i podle některých představitelů vládních stran bylo Farského rozhodnutí špatné. Odjezd Farského je podvodem na voličích, který činí vládní hnutí Starostů málo důvěryhodným, řekl prezident Miloš Zeman v neděli na Frekvenci 1.

Fiala i Rakušan jsou proti

„Byl jsem informován panem poslancem Farským, že odjede. V osobním rozhovoru jsem vyjádřil určité pochybnosti, zda je to dobrý nápad. Jako předseda vlády mohu říci, že na chod vlády to dopad mít nebude, ale jako signál to dobré rozhodně není,“ nechal se slyšet premiér Petr Fiala v rozhovoru pro ČT24. Uvedl také, že Farského odjezd může na dlouho poškodit důvěru v kabinet. „S důvěrou se podle mě dlouho hazardovat nemůže,“ varoval.

I Rakušan už dříve řekl, že z rozhodnutí Farského radost nemá. Doufá, že po návratu Farský dokáže ukázat voličům, že jeho studium mělo smysl.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy