Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Fany byla při tom: Češi tvoří animák za 5,5 milionů eur o pádu komunismu

Fany byla při tom: Češi tvoří animák za 5,5 milionů eur o pádu komunismu
Zdroj: MAUR film
KRESLENÁ HISTORIE
Novodobá historie naší země se v hodinách dějepisu často nestihne dopodrobna probrat. Není se pak co divit, že dnešní mládež má v událostech roku 1989 pěkný hokej. Pomůže animovaný film s názvem Fany byla při tom, na kterém se podílejí šikovné české ručičky?

Podle průzkumu, který si v roce 2014 - 25 let od sametové revoluce - nechala zpracovat Česká televize, třetina mladých Čechů a Slováků vůbec netuší, co se stalo 17. listopadu roku 1989. Další desetina má o listopadových událostech jen vágní povědomí. Buďto z nich vypadne, že je státní svátek nebo třeba, že se stalo "něco s komunisty". Nejnižší historické povědomí přitom mají lidé mezi 15-29 lety. Tedy ti, kteří se narodili už do svobody.

Nejen jim může do nepříliš vzdálené historie vnést světlo nový animovaný film, který vzniká v koprodukci hned čtyř evropských zemí: Německa, Belgie, ČR a Lucemburska. Film, který je určený hlavně dětem ve věku od 8 do 12 let, vypraví o desetileté holčičce Fany, která o prázdninách roku 1989 hlídá psa své kamarádce Sofii uprostřed Lipska v tehdejším Východním Německu. Po prázdninách ale Sofie nepřijde zpátky do školy a Fany se od rodičů dozví, že kamarádka emigrovala do tehdejšího Západního Německa. Fany řeší, co s nešťastným pejskem – jak ho kamarádce vrátit. Po několika marných i nebezpečných pokusech ale nakonec vše dopadne dobře. Opona padne, hranice se otevřou a ona se může znovu setkat se svojí nejlepší kamarádkou. Děti se tak nenásilnou formou seznámí s dějinnými událostmi.

Scénář filmu Fany byla při tom vychází z dětské knížky, která byla v Německu velmi úspěšná, získala i prestižní literární ocenění a přirozeným způsobem propojuje svět a vidění dětí se skutečnými historickými událostmi. Rozpočet filmu je více než 5,5 milionu eur, které tvůrci čerpají i ze státních fondů všech zúčastněných zemí, včetně českého Státního fondu kinematografie. Českým koproducentem filmu je společnost MAUR film.

Film vzniká paralelně ve všech čtyřech zemích. Češi mají na starost klíčové fáze animace. Zastupují je například ilustrátor oceněného komiksu Svatá Barbora Marek Pokorný a také Jan Saska, jehož krátký film Happy End se dostal do užšího výběru na Oscara. Pozadí, prostředí, interiéry nebo rekvizity se připravují v Belgii. Lucembursko řeší postprodukci a hudebního skladatele. Výsledek jejich práce uvidí diváci ve více než 40 zemích celého světa.

Tuňák mi zničil hru, tvrdí Martin ze Zrádců. Odsoudil Honzův hysterák a odhalil, jak moderátora snášeli ostatní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy