Trendy
válka na Ukrajině Olympiáda v Paříži Petr Pavel kauza Kramný

Famózní Vejmelka zamkl branku proti USA. Zvládne to gólmanská kometa NHL i proti Finům?

Brankář Karel Vejmelka na MS v hokeji: Zažívá sezónu snů
Zdroj: Profimedia.cz
Předchozí Další
+ Dalších 5 fotografií
MS v hokeji

Karel Vejmelka (25) zažívá sezónu snů. Ve svém premiérovém ročníku v NHL se stal gólmanskou jedničkou v týmu Arizona Coyotes, za který odchytal 52 zápasů. Odměnou mu za to byla i premiérová pozvánka do seniorské reprezentace a následná nominace na mistrovství světa ve Finsku. Kouč české reprezentace udělal z Vejmelky brankářskou jedničku týmu, za což se mu gólman prakticky každý zápas odvděčuje povedenými výkony. Například v pondělí zamkl bránu proti USA a za záda nepustil jedinou střelu. 

Nominace Karla Vejmelky na mistrovství světa byla pro mnohé české fanoušky překvapením. Zejména ti příležitostní jméno třebíčského rodáka zaslechli vůbec poprvé. Mnozí se tak podivovali, kdo že to dostal příležitost na úkor ostříleného Šimona Hrubce, Jakuba Kováře nebo třeba Dominika Furcha, kteří Česko reprezentovali už na řadě vrcholných akcí.

Faktem je, že o Vejmelkovi nejspíše měli větší povědomí pouze fandové brněnské Komety, za kterou chytal až do minulého roku. Tehdy mu zřejmě málokdo předvídal velkou budoucnost, natož že by pravidelně chytal v nejlepší soutěži světa. Vejmelka byl totiž do NHL draftován už v roce 2015, jenže až v pátém kole a ze 145. místa. Nashville Predators navíc svá práva na hráče neuplatnila, a tak už to vypadalo, že Vejmelka se do zámoří nepodívá.

Stal se týmovou jedničkou

Vše se ale změnilo loni, kdy brankář vyrazil zkusit štěstí za velkou louži a podepsal smlouvu s týmem Arizona Coyotes. Zpravidla se v takovém případě nestává, že by hráč ještě tu samou sezónu nastoupil, většinou se aklimatizuje na farmě v nižší AHL. To ale nebyl Vejmelkův případ, gólman dostal šanci hned ve druhém zápase sezóny a chytil ji pořádně za pačesy. V základní hrací době inkasoval jen jeden gól a byl vyhlášen první hvězdou zápasu.

Další utkání v brance Coyotes následovala a Vejmelka si během sezóny vybojoval místo týmové jedničky. Vejmelka odchytal celkem 52 zápasů i přesto, že neměl nijak oslnivá čísla. Z oné porce mačů totiž tým zvítězil jen třináctkrát a český brankář měl průměr 3,68 obdržených gólů na zápas. I proto se dost možná čeští fanoušci divili, že dostal pozvánku do reprezentace a byl nominován na mistrovství světa ve Finsku.

Vejmelka je zvyklý čelit salvě střel

Kouč Kari Jalonen spolu s trenérem brankářů Liborem Zábranským, který mimochodem vedl Vejmelku v Kometě Brno, k nominaci ale měli dobrý důvod. Čísla talentovaného gólmana totiž byla ovlivněna především obranou Coyotes, která je suverénně nejhorší v NHL. Vejmelka tak někdy čelil i padesáti střelám na branku za jediný zápas. Své první čisté konto v zámoří například udržel v mači, kdy kryl 46 střel, čímž utvořil nový rekord v počtu zákroků pro první čisté konto kariéry v nejlepší lize světa.

Ne nadarmo si Coyotes Vejmelku pojistili na další tři sezóny. A ne nadarmo se stal i jedničkou na MS ve Finsku. Byť mu nevyšel zápas se Švédskem, kdy jeden z gólů do české sítě šel na jeho vrub, v dalších utkáních už chytal s naprostou jistotou. Vše pak vygradovalo v bitvě proti USA, kdy Vejmelka zamkl branku a za svá záda nepustil jediný puk. Aktuálně má parádní průměr 1,53 obdrženého gólu na zápas a v následujících zápasech bude mít možnost čísla ještě vylepšit. Česko si totiž už před posledním utkáním s Finskem zajistilo účast ve čtvrtfinále, které se hraje už ve čtvrtek.

Kateřina Ujfaluši o intimních scénách v Ulici: Přítele to zamrzelo, ale už se uklidnil, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy