Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Famózní Martina Sáblíková má 33 let: Připomeňte si největší milníky její kariéry

Famózní Martina Sáblíková má 33 let: Připomeňte si největší milníky její kariéry
Zdroj: profimedia
+ Další 4 fotografie
Narozeniny
Čeští sportovní fanoušci vždy hltali hokej nebo fotbal, ovšem rychlobruslení bylo dlouho až na hodně vzdálené koleji. Vše se ale změnilo díky Martině Sáblíkové, která se stala jednou z nejlepších českých sportovkyň všech dob. Dnes slaví své 33. narozeniny.

Martina Sáblíková se narodila v roce 1987 v Novém Městě na Moravě. Dříve hrávala basketbal, ovšem v 11 letech začala pod vedením svého současného kouče Petra Nováka bruslit a postupem času se z ní stala sportovní legenda. Připomeňte si, co všechno už slavná rychlobruslařka dokázala.

Tři zlaté olympijské medaile

Psal se rok 2006, když tehdy ještě teenagerka Sáblíková startovala na olympijských hrách v Turíně. Tehdy skončila nejlépe čtvrtá, ovšem o čtyři roky později už ve Vancouveru brala bronz v závodě na 1500 metrů a triumfovala v jízdách na 3000 a 5000 metrů. Ve stejné disciplíně získala zlato i v Soči, kde přidala ještě stříbro v jízdě na tři kilometry. Další stříbro v závodě na pět kilometrů vybojovala před dvěma lety v Pchjongčchangu.

Mnohonásobná světová šampionka

Dopočítat se medailí, které Sáblíková získala na světových šampionátech, není vůbec snadná práce. První cenný kov na mistrovství světa vybojovala už v roce 2007 v Salt Lake City, kde brala zlato v jízdách na tři a pět kilometrů. Později přidala ještě 19 zlatých (triumfovala taky ve víceboji), sedm stříbrných a jednu bronzovou medaili. Kromě toho je i pětinásobnou evropskou šampionkou ve víceboji.

Královna Světového poháru

Ve svých disciplínách je česká rychlobruslařka opravdu světovou extratřídou. Dalším z důkazů je, že letos už potřinácté vyhrála celkovou klasifikaci Světového poháru. Kdo jiný to o sobě může říct?

Světová rekordmanka

Sáblíková se stala první rychlobruslařkou v historii, která na světových šampionátech získala 20 zlatých medailí. Na posledním mistrovství světa v Salt Lake City zajela i světový rekord v závodě na pět kilometrů, záhy ji ale o tento čas i zlatou medaili připravila Natalja Voronina z Ruska. Česká hvězda však v průběhu své kariéry zajela taky světové rekordy v závodech na 3000 a 10000 metrů.

Vítězka ankety Sportovec roku

Český sport má spoustu skvělých jmen, nejlepší ale může být vždy jen jeden. Martina Sáblíková se na vrchol ankety Sportovec roku dostala hned třikrát – v letech 2007, 2009 a 2010. V roce 2017 pak od prezidenta České republiky Miloše Zemana (75) obdržela Medaili Za zásluhy.

Zmařený cyklistický sen

Martina Sáblíková není jen skvělou rychlobruslařkou, ale také vynikající cyklistkou. Ve sbírce má několik cenných kovů z republikových šampionátů a své cyklistické umění chtěla předvést i pod pěti olympijskými kruhy. Nejblíže olympijskému startu byla před hrami v Riu de Janeiru v roce 2016. Sáblíková a její tým si mysleli, že si účast na olympiádě vyjela už o rok dříve na mistrovství světa, jenže podle Mezinárodní cyklistické unie si Český svaz špatně vyložil postupová kritéria a Sáblíková v Riu nejela. Toto rozhodnutí se několik týdnů snažila zvrátit, nakonec jí ale nepomohly ani přímluvy prezidenta Zemana nebo Věry Čáslavské.

Haly už se nedočká

Dalším z nesplněných přání Martiny Sáblíkové je výstavba první rychlobruslařské haly v republice. Dlouho se mluvilo o tom, že vyroste ve Velkém Oseku, kam se Sáblíková dokonce přestěhovala. Další variantou byla stavba haly v Novém Městě na Moravě a naposledy se mluvilo o Hlinsku. Ať už nakonec bude stát kdekoliv (a kdo ví, jestli vůbec stát bude), Sáblíková se jí jako aktivní závodnice už nedočká.

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy