„Bude tam kolonka, kde rodiče budou muset napsat jméno a odkliknout, že s tím souhlasí,“ popsal ministr vnitra v demisi Lubomír Metnar (ANO) způsob, jakým bude dětem mladším 15 let bráněno, aby si Facebook založily.

Pravidla ochrany dětí pod patnáct let, která jsou stejná pro celou Evropskou unii, přitom stanovují jako nejnižší věk 13 let. S tím, že si jednotlivé unijní státy mohou vybrat mezi 13 a 16 lety. Řada lidí proto považuje toto nové rozhodnutí za zbytečné.

Předsedkyně Úřadu pro ochranu osobních údajů Ivana Janů je však opačného názoru. „Já si myslím, že patnáct nebo šestnáct let je správná věc, aby děti byly pod kontrolou rodičů a ne pod vlivem lidí, kteří jsou na síti,“ sdělila pro idnes.cz.

Nejvíc ale baví slova ministra Metnara o kolonce a nutnosti, aby to rodiče odklikli. „To je naprosto geniální řešení. Přes to ty děti nemají šanci si ten účet založit. Jsem žádostiv, kdy ANO dodá prvního příčetného ministra,“ píše jeden z internetových diskutérů.

Aby zákon prošel, bude ještě nutné schválení parlamentem. Celou věc ještě mohou zvrátit poslanci. Za zákon se postavil i premiér v demisi Andrej Babiš (63), podle nějž jde především o ochranu soukromí občanů.