Trendy tagy Extra Host (pořad) koronavirus Svatba na první pohled Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Facebook ukončil experiment: Dvě umělé inteligence si začaly povídat ve svém vlastním jazyce, nikdo jim nerozuměl

Umělá inteligence už si vytváří vlastní jazyk. Fanoušci sci-fi filmů
jásají!
Zdroj: facebook
Dva programy pod taktovkou umělé inteligence, které se specializují na komunikaci, si během dlouhých hovorů, které spolu vedly, začaly měnit pravidla anglického jazyka. Zkracovaly jazykové struktury tak, že i programátoři nevěděli, co se děje. Stroje si ale celou dobu rozuměly.

Přichází vzpoura stojů? Facebook prováděl experiment dvou programů na chatování. Experiment se však nepovedl a přinesl nevídaný závěr. Programy spolu začaly komunikovat na bázi zkratek, které se vymykaly všem gramatickým pravidlům.

Facebook byl pak nucen oba programy vypnout. Někdo může říct, že nad nimi Facebook ztratil kontrolu, ale udělali to zjevně pouze proto, že programy přestaly pracovat tak, jak měly. Měly totiž testovat komunikaci, kterou má v plánu Facebook v budoucnu využít. Programy vznikly za účelem vyjednávání a smlouvání s klienty na e-shopech. Ve skriptu tohoto experimentu stálo, že si programy mají během testu vyměnit různé drahé předměty jako klobouky, nádobí, míče a knihy.

Konverzace dvou programů se ale záhy změnila na něco, co nikdo nedokáže dost dobře popsat. Začaly používat zkrácenou verzi angličtiny bez některých slov a používaly syntaktické vazby. V galerii si můžete prohlédnout, co si vlastně programy řekly.

„Chatboty si zjevně vytvořily něco jako kódovou řeč,“ uvedl pro britský deník Independent výzkumný pracovník Facebooku Dhruv Batra, který zkoumá umělou inteligenci. „Stejně jako když říkám ,pětkrát‘, vykládáte si to tak, že bych chtěl pět kopií nějakého zboží položky. Není to vlastně tak odlišné od způsobu, jakým si lidské komunity vytvářejí zkratky.“

Tento experiment Facebook podnikl již před rokem. Detaily o něm se ovšem dostaly na povrch až teď. Ve společnosti Google se snažili o obdobný pokus. Umělá inteligence, kterou Google využívá jako překladač, si vytvořila vlastní jazyk, do kterého texty překládá. Na rozdíl od Facebooku byl Google s tímto výsledkem spokojený a umělou inteligenci nijak neměnil. Tento „trik“ bude umělá inteligence využívat i nadále.

Související články

Další články