Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Jana Paurová Extra Host (pořad) Počasí Bohumín

Nejnovější kauzy

Facebook má průšvih: Kvůli soukromí ruší celebrity své účty, firmy zase reklamní kampaně

Elon Musk i Jim Carrey zrušili své účty na Facebooku.
Zdroj: archiv
Stále populární sociální síť Facebook se nachází v pěkné bryndě. Ve Spojených státech i Velké Británii totiž nezabránila zneužití milionů uživatelských účtů, a tak slavné osobnosti jedna po druhé své profily ruší. Inzerenti, kteří mají pro Facebook též velkou hodnotu, zase stahují své reklamní kampaně. Akcie společnosti jdou rychle ke dnu.

Věc se má tak: britská společnost Cambridge Analytica měla přístup k datům padesáti milionů uživatelů Facebooku. Háček je v tom, že bez jejich svolení. Údaje posléze byly využity, nebo spíše zneužity, na vývoj softwarových nástrojů, které měly podporovat prezidentskou kampaň Donalda Trumpa. Veřejnost se po tomto zjištění tak rozhořčila, že začala jednotlivé účty rušit s tím, že Facebook zřejmě není tak bezpečné místo, jak si myslela.

Ještě na začátku února se investoři tetelili blahem, že by mohla hodnota jedné akcie přesáhnout 200 dolarů. Po vypuknutí skandálu si o tom můžou nechat tak akorát zdát. Akcie teď padají ke dnu a jejich cena se pohybuje kolem 164 dolarů.

„Facebook letos míří od průšvihu k průšvihu. Má problémy s uživateli kvůli přílišnému množství reklam, s regulátory kvůli nedostatečné ochraně soukromých dat, s daňovými úřady Evropské unie kvůli placení velmi nízkých nebo žádných daní. Stal se zkrátka příliš silným a vlády ani ostatní regulátoři ho už nemohou dále ignorovat,“ prohlásil dle webu iDNES.cz hlavní makléř společnosti BH Securities Martin Vlček.

Uživatelé si budou teď zveřejňované informace více hlídat. Únik dat mezi nimi způsobil skandál. Někteří inzerenti své kampaně zcela pozastavili. Patří mezi ně Commerzbank nebo Mozilla. Aby toho nebylo málo, svoje účty ruší i celebrity. Jeden z prvních byl herec Jim Carrey nebo Elon Musk, který založil společnost Tesla nebo SpaceX, píše Reuters.com. Stránky jeho firem mají miliony fanoušků. Pohádkově bohatý podnikatel bude pro Facebook obzvlášť velkou ztrátou.

„Zbavuji se svých akcií společnosti Facebook a mažu svůj profil, protože Facebook profitoval z ruského zásahu do našich voleb. A dosud s tím nic neudělal,“ napsal pro změnu Jim Carrey na svůj Twitter. Oba pánové ke zrušení vyzývají i ostatní.

Související články

Další články