Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020 Tadeáš Zelenka

Nejnovější kauzy

Extrémní zdražení cigaret: Kuřáci si za krabičku připlatí až 13 korun

Zdroj: Profimedia.cz
spotřební daň
Zvýšení spotřební daně bude mnohem výraznější, než vláda tvrdila. Ministryně financí nedávno na tiskové konferenci k protidrogové politice tvrdila, že zvýšení minimální spotřební daně bude o 5,40 koruny na krabičku. Výrobci cigaret však mluví o tom, že jedna krabička podraží až o 13 korun. Informaci přinesl server idnes.cz.

Od příštího roku má stoupnout spotřební daň z tabáku. Vypadá to ale, že stoupne razantněji, než vláda hlásala. Cigarety totiž nezdraží o 5,40 koruny, ale až o 13 korun, výrobci by jinak přišli o část marže, což nechtějí. Nejlevnější cigarety (do 90 korun) podraží o 11 korun a prémiové, které dnes stojí přes stovku, podraží dokonce o 13 korun.

Tvorbu nové ceny zásadně ovlivňuje komplikovaný výpočet daně. Ten má za následek, že výrobci ke krabičce přirazí víc než navýšenou daň, aby jim po zaplacení nových daní zbylo alespoň stejně jako dnes.

Výrobci se obávají, že kuřáky vyšší cena cigaret dožene k jejich nákupu na černém trhu, nebo k častějším nákupům v Polsku či na Slovensku, kde jsou cigarety levnější. Ministerstvo financí požádali, aby zvýšení spotřební daně rozložilo alespoň do dvou kroků, aby ho zákazníci mohli lépe vstřebat. O tom ale ministerstvo nechce ani slyšet. Výrobci ale nehodlají zdražit najednou, zvýšení rozloží tak, že v příštím roce zvednou cenu o pár korun v jednom měsíci a o pár měsíců později to udělají znovu. Po nějakou dobu tedy budou prodělávat.

Jen minimální zdražení se pak týká zahřívacích tabákových výrobků, jako jsou například cigarety Heets značky iQOS. Ty by měly podražit maximálně o dvě koruny.

Související články

Další články