Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Extrémní tropy vyvedly z míry i meteorology, nemají pro ně barvu na teplotní škále

Extrémní tropy vyvedly z míry i meteorology, nemají pro ně barvu na teplotní škále
Zdroj: extra.cz
horko
Extrémně vysoké teploty zasáhly celé Česko. Tropy překvapily nejen občany, kteří na takové počasí nejsou zvyklí, ale dokonce i meteorology. Ti totiž v systémech pro tak vysoké teploty nemají barvy a jednoduše s nimi nepočítají.

Na stránkách Českého hydrometeorologického ústavu je možné na mapě modelu Aladin vidět sytě růžovou barvu. Ta je používaná v případech extrémního vedra. Nyní ale přišly do Česka takové teploty, na které systém zkrátka barvu ani nemá. Proto se především v oblasti středních a západních Čech objevují na mapě bílá místa.

Barvy na teplotních škálách pro území České republiky jsou nastaveny od -38 stupňů do +38 stupňů. Ve středu ale budou teploty na některých místech přesahovat i 39 stupňů, pro které už systém žádnou barvu nemá. Vzhledem k teplotním výkyvům se ale meteorologové chystají k zavedení nových stupňů a dalších barev do teplotní škály. Aktuální paleta je používána už mnoho let a tak je pravděpodobné, že stoupání teplot do těchto extrémů se dá očekávat i v dnech a letech budoucích.

Meteorologové očekávají pokoření teplotních rekordů, a to téměř 85 let starých. "Dosavadní teplotní rekord pro 26. červen je z pražského Klementina. V roce 1935 bylo naměřeno 35,6 °C," upřesnila Dagmar Honsová z Meteopressu.

Ve středu bude v Česku jasno až polojasno. Nejvyšší denní teploty 33 až 37 °C, na severovýchodě 31 až 34 °C, v 1000 m na horách kolem 29 °C, na severovýchodě kolem 26 °C. Je však pravděpodobné, že na části území ukazatele na teploměrech budou stoupat i ke 40 stupňům, nebo dokonce nad.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy