Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023 Petr Pavel

Výstraha před extrémním větrem: Orkán Sabine pustoší Česko, hasiči posilují směny

Výstraha před extrémním větrem: Orkán Sabine pustoší Česko, hasiči posilují směny
Zdroj: profimedia.cz
+ Další 2 fotografie
bouře
O ničivém orkánu Sabine tuzemská média informovala už o víkendu. Evropský hurikán, jak mu meteorologové přezdívají, dorazil do Česka nad ránem. Extrémní stupeň nebezpečí platí pro pondělní ráno a dopoledne. Na Liberecku bylo rodičům doporučeno, aby nechali děti v pondělí doma. Pondělní výuku se rozhodlo zrušit i gymnázium v Kutné hoře. Silný vítr by se měl slábnout odpoledne.

Nechává po sobě spoušť

Na Liberecku škody napáchala bouře už v neděli, kdy v obci Peklo spadl na rodinný domek vyvrácený strom. V sousedním Německu v neděli večer vítr dosahoval až 180 kilometrů v hodině. Tamní železnice oznámily, že kvůli silnému větru nepojede v pondělí několik vlakových spojů.

Ve Velké Británii přinesla bouře kromě vichru také záplavy. Živel ničil domy i stromy a odstřihl obyvatele od proudu. Podle nedělních informací v Británii výpadky postihly 539 tisíc odběratelů.

Výstraha

Extrémní stupeň nebezpečí platí od pondělní 6. hodiny ranní do 13. hodiny odpolední pro Prahu, Středočeský kraj, Jihočeský kraj, Plzeňský kraj, Karlovarský kraj, Ústecký kraj, Liberecký kraj, Královéhradecký kraj, Pardubický kraj a Kraj Vysočina. Pro Moravu a Slezsko platí vysoký stupeň nebezpečí.

Na jihu Moravy má vítr výrazněji zesilovat v pondělí dopoledne, kdy bude přes Česko směrem k východu postupovat výrazná studená fronta. Za ní se vítr změní na západní a především v Čechách dosáhne ojediněle v nárazech kolem 110 kilometrů v hodině, na Moravě kolem 90 kilometrů v hodině.

Dopady orkánu

"Jsou očekávána rozsáhlá poškození stromů a lesních porostů, vyvracení stromů, škody na majetku a některých budovách. Pravděpodobná přerušení elektrických vedení. Výrazně ztížená chůze, nebezpečí úrazů a ohrožení životů uvolněnými předměty, zlomenými větvemi nebo vyvracenými stromy. Komplikace v dopravě z důvodu silných poryvů větru a popadaných stromů, neprůjezdnost komunikací, možnost převrácení nákladního automobilu,“ varuje ČHMÚ na svém webu.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy