Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Nela Slováková koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

Řádění orkánu Sabine ONLINE: 130 tisíc lidí bez proudu, muž zemřel po srážce s hasiči

Zdroj: Twitter, Hasiči Praha
+ Dalších 8 fotografií
POČASÍ
Orkán Sabine udeřil na Česko. Nevarovali před ním jen meteorologové, ale také další instituce. Hasiči vydali sérii doporučení, jak se chovat, další instrukce pak dávalo také ministerstvo dopravy. Aktuálně je na 130 tisíc lidí bez dodávky elektrického proudu. Vichr láme stromy a komplikuje dopravu. Ruzyně ruší lety a desítky železničních tratí jsou mimo provoz. Dva lidé zemřeli na silnicích, případy zřejmě souvisejí se silným větrem.

DRUHÝ DEN ŘÁDĚNÍ VICHŘICE SABINE SLEDUJEME ONLINE TADY.

  • Orkán v noci překročil německou hranici a vtrhl do Čech. Česká pohoří vichřici zbrzdila, živel ale zůstává nebezpečný.
  • Výstraha byla po celý den na extrémním stupni nebezpečí, ve večerních hodinách ji meteorologové zmírnili na nízký stupeň.
  • Bouře zranila 12 lidí, jednoho člověka zabil spadlý strom, dalšího při výjezdu srazili hasiči.
  • Polámané větve v Praze zranily i dvě děti, skončily v nemocnici.

Řádění orkánu jsme sledovali ONLINE:

22.20 – Vážení čtenáři, naše online reportáž o vichřici Sabine je u konce. Děkujeme za pozornost.

22.09 – Správě železnic se podařilo před 21. hodinou obnovit provoz na 114 úsecích, na 18 tratích vlaky stále stojí.

21.37 – Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v pondělí večer snížil stupeň nebezpečí z extrémního na nízký. Platí do úterní půlnoci, ve středu se v tuto chvíli s žádnou výstrahou už nepočítá.

Výstraha ČHMÚ klesla z extrému na nízký stupeň.

21.33 – Na jižní Moravě vyhlásila společnost E.ON kalamitní stav, elektřinu nemá 16 tisíc domácností. Kalamita se týká deseti krajů. V deset hodin se má rozhodnout, zda bude v některém z nich odvolána. Podle mluvčí společnosti ČEZ Soni Hollingerové by se to mohlo týkat Ústeckého, Karlovarského a Středočeského kraje, sdělila to České televizi.

21.14 – Celkový počet domácností bez proudu se večer z 280 tisíc snížil na 130 tisíc.

21.12 – Od pondělní půlnoci do šesti odpoledne vyjížděli hasiči ke 4616 případům.

21.09 – Podle informací společnosti ČEZ je 94 tisíc domácností stále bez proudu. Nejvíc jich je ve středních Čechách, a sice 24 tisíc. Dodávky elektřiny se budou pracovníci snažit obnovovat i v nočních hodinách.

20.03 – „Sabina se v Praze od 18. hodiny trochu uklidnila. Do této chvíle evidujeme necelých 300 zásahů kvůli silnému větru,“ hlásí hasiči ze stověžaté.

19.09 – Řidič osobního auta zemřel v Olomouckém kraji po srážce s hasičským vozem, který pospíchal k případu spojenému s vichřicí. Jeho život se bohužel nepodařilo zachránit. Jedná se tak o druhé úmrtí, které souvisí, byť nepřímo, se silným větrem.

Škody v Olomouckém kraji.

19.05 – Podle Dagmar Honsové už je síla větru v Čechách nižší, rychlost se pohybuje mezi 50 a 90 km/h. Zesílil však v Jihomoravském kraji, v Dukovanech, kde leží jaderná elektrárna, nárazy dosahují rychlosti až 118 km/h.

18.16 – České dráhy předpokládají, že se během pondělního večera podaří obnovit provoz na dosud uzavřených tratích v provozním obvodu České Budějovice. S otevřením některých z nich ale společnost počítá až během úterý. Trať Rybník – Lipno bude zprovozněna až ve čtvrtek kvůli velkému množství popadaných stromů a poškozenému trakčnímu vedení. Vítr poničil i jeho sloupy.

18.04 – Od nedělního večera vyjížděli hasiči na Frýdecko-Místecku v Moravskoslezském kraji téměř 100krát, informoval jejich mluvčí Petr Kůdela. V celém kraji museli hasiči zasáhnout u 350 případů spojených s vichřicí.

17.32 – Napilno mají i hasiči v Libereckém kraji. „K 16. hodině evidujeme 210 uzavřených událostí, z toho 197 případů popadaných stromů. V tuto chvíli máme stále otevřeno 105 událostí, toho 98 popadaných stromů a větví přes komunikaci,“ píší na Twitteru.

16.52 – Orkán si pravděpodobně vyžádal první oběť v Česku, muž zemřel při dopravní nehodě u Nové Vsi na Sokolovsku. Policie se domnívá, že neštěstí souvisí s bouří. V nemocnici pak skončila žena, utrpěla středně těžká zranění.

16.26 – Hasiči vyjížděli k popadaným stromům na židovském hřbitově v Dolních Měcholupech. „Strom spadl na starý židovský hřbitov. Následky odstraňovali dobrovolní hasiči Dolní Měcholupy. Počet událostí v Praze se po 16. hodině přiblížil 280 případům,“ stojí na Twitteru hasičů hlavního města.

Vyvrácený strom na židovském hřbitově v Praze.

16.22 – Bouře způsobila zranění už 12 lidem, nejnovější zprávy o poraněných jsou z Libereckého kraje. Ženu u Máchova jezera zranil strom, středně těžká poranění utrpěl člověk na Českolipsku, kde spadl strom na projíždějící vozidlo.

16.14 – Počet domácností bez proudu odpoledne raketově vzrostl, po 15. hodině nefungovala elektřina 280 tisícům odběratelů.

15.56 – Orkán ještě nepřestal komplikovat železniční dopravu. Vyvrácené stromy i silný vítr sám o sobě brzdí vlaky na 40 tratích napříč Českem.

15.48 – Bez elektřiny je podle stále bezmála 23 tisíc českých domácností. Nejhorší situace panuje v jižních Čechách, kde proud neběží 17 tisícům domácností. Na Vysočině jsou to 4 tisíce, na Blanensku v Jihomoravském kraji pak 1 700 domácností. Vyplývá to z dat společnosti E.ON.

15.24 – Pražští hasiči vyjížděli už k 245 událostem spojeným s orkánem. „Případů stále přibývá. Třeba v ulici Jana Želivského jsme zajistili plechovou garáž, kterou vítr vyvrátil nad luxusním automobilem. Na Ovocném trhu jsme pak zajistili uvolněnou klimatizaci,“ sdělili na Twitteru.

Plechová garáž spadla na luxusní limuzínu.

15.19 – Po Praze hlásí další zraněné i Vysočina. Dva lidi poranily uvolněné předměty, utrpěli lehká poranění na horní polovině těla. Třetího člověka zranil strom, jenž vlivem silného větru spadl na kabinu nákladního vozidla. Informoval o tom mluvčí tamní záchranné služby Petr Janáček.

15.12 – Pojišťovny mají první předběžné vyčíslení škod po bouři Sabine, které jdou do desítek milionů korun. Řádění orkánu zatím odnesly především střechy.

14.55 – Dvě děti utrpěly zranění po pádu stromu na hřiště v Klánovicích. Chlapce odvezla záchranná služba s rozbitou hlavou, dívku pak s pohmožděním zad a ruky.

14.44 – Hasiči v Plzeňském kraji informovali, že při pokračování současného trendu brzy překročí hranici 500 výjezdů.

14.38 – Silný vítr v jednotlivých oblastech opět sílí. Středočeští hasiči jen v rozmezí 13:00 až 14:00 hodiny vyjížděli k více než 300 událostem v souvislosti se silným větrem. Dnes už zasahovali u více než 900 událostí.

14.31 – „V tuto chvíli evidujeme 224 událostí spojených se silným větrem. Nejčastějšími případy jsou popadané stromy a uvolněném plechy na střechách,“ uvedl k aktuální situaci Hasičský záchranný sbor hl. m. Prahy.

Nejčastějšími případy jsou v Praze popadané stromy.

14.29 – Energetici vyhlásili kalamitní stav v Libereckém a Ústeckém kraji. Přibližně 50 tisíc domácností je bez elektřiny. Celkem kalamitní stav je vyhlášen v 7 regionech.

14:15 – Bouře doprovázená větrem o síle hurikánu si v Evropě vyžádala nejméně pět obětí. Informovala o tom v pondělí agentura AP. Dvě ženy – matka a její dcera, zemřely v Polsku, po jednom mrtvém hlásí Švédsko, Slovinsko a Británie.

14:07 – Středně těžké zranění utrpěla cizinka, na kterou spadl strom. Stalo se tak v rekreační oblasti u Doks na Českolipsku. Záchranáři ji převezli k dalšímu ošetření do nemocnice. ČTK o tom informoval krajský mluvčí záchranné služby Michael Georgiev s tím, že žena po kolizi zůstala při vědomí.

14.02 – Hasičský záchranný sbor hl. m. Prahy informoval veřejnost, že ještě není nad aktuálním počasím vyhráno. „Vítr po 13. hodině v Praze opět zesílil. Do této chvíle evidujeme přes 160 případů, které souvisí se silným větrem.“

13.47 – Počet výjezdů hasičů dosáhl čtrnáctinásobku dlouhodobého denního průměru. Zasahovali přibližně u 2 297 případů.

Hasiči po celém Česku musí řešit škody, které napáchal silný vítr.

13.32 – I po skončení výstrahy s extrémním stupněm nebezpečí dál platí varování meteorologů před silným větrem – výstraha s vysokým stupněm nebezpečí.

13:30 – Poměrně kuriózní nehoda se stala muži z Bulharska (56), který v Plzni žije jako bezdomovec. Se svým krajanem (43) popíjel ve velkém větru u tamní u řeky. Vlivem silného poryvu spadl do vody. Jeho kamarád zalarmoval složky záchranného systému. Muž posilněný alkoholem se ale mezitím dostal z řeky na břeh, záchranka ho podchlazeného převezla do nemocnice. „Byl transportován při vědomí na urgentní příjem plzeňské fakultní nemocnice, se záchranáři komunikoval,“ uvedla mluvčí záchranářů Mária Svobodová. Podle ní muž nadýchal 2,5 promile.

13.13 – Na Letišti Václava Havla se pomalu situace vylepšuje. „Dnes ráno panoval na letišti silný vítr a déšť. Situace se však stabilizovala a provoz letiště nadále probíhá bez omezení. Situaci monitorujeme. Cestujícím doporučujeme, aby sledovali aktuální informace u své aerolinky nebo na webu letiště,“ uvádí na svém účtu na Twitteru.

Policie musela evakuovat Terminál 1.Letiště Václava Havla je zatím bez omezení.

12.58 – Horští záchranáři vydali varování, že nedoporučují kvůli současnému počasí návštěvníkům hřebenové túry v Jeseníkách. Kromě větru je na horách hustá mlha.

12.36 – "V průběhu noci a od 7 hodiny ranní jsme řešili desítky oznámení v souvislosti se silným větrem na území Prahy. Většinou se jednalo o popadané stromy, pád reklamního panelu či střechy. Ale i pád vedení vysokého napětí a zaznamenali jsme oznámení o nakloněném i utrženém semaforu, řekl eXtra.cz mluvčí policie Jan Rybanský. Šlo o více než 50 oznámení na tísňovou linku.

I muži zákona mají kvůli silnému větru napilno.

12.32 – E.ON eviduje na osmdesát poruch na vysokém napětí. Technikům se zatím podařilo snížit počet domácností bez proudu, a to z 50 na 35 tisíc.

12.18 – Mezitím, co se v Praze situace zlepšila, ve Středočeském kraji mají hasiči ruce plné práce. „Za poslední hodinu přibylo 29 událostí, 26 z nich bylo v souvislosti se silným větrem,“ uvedl HZS Středočeského kra­je.

HZS Středočeského kraje musí odstraňovat řadu škod.

12.15 – Do dnešního poledne Hasičský záchranný sbor hl. m. Prahy zatím zasahoval u 125 událostí spojených se silným větrem. Situace se v Praze stabilizovala.

12:03 – Ve Starém Městě u Frýdku-Místku se střetl osobní vlak do spadlého stromu. Nehoda se obešla naštěstí bez zranění.

11.56 – Předběžný výčet škod orkánu Sabine ve státních lesích je asi milion metrů krychlových dřeva.

11.48 – Energetici vyhlásili v Plzeňském kraji kalamitní stav, bez proudu je nyní 14 tisíc odběrných míst. Dodávku proudu se na dalších místech postupně daří obnovovat.

11.31 – HZS Středočeského kraje informoval o tom, že od včerejší 22. hodiny eviduje přes 420 událostí v souvislosti se silným větrem.

Středočeští hasiči mají plné ruce práce.

11.20 – Stromy padají, tak zbytečně nejezděte. Průběžně se snažíme udržovat všechny silnice průjezdné, varují Hasiči Železná Ruda.

Foto – Hasiči Železná Ruda.

11.06 – „K dnešním 11:05 neevidujeme na území Prahy žádné pacienty, kteří by utrpěli zranění v přímé souvislosti se silným větrem,“ řekla eXtra.cz mluvčí záchranářů Jana Poštová.

Jana Poštová promluvila pro eXtra.

10.50 – Kvůli silnému větru zůstaly zavřené všechny tři zoologické zahrady v Ústeckém kraji. Jde o města Ústí nad Labem, Děčín a Chomutov. Uzavřen zůstane i prostor areálu Památníku Terezín.

Památník Terezín, národní kulturní památka.

10.36 – Podle mluvčí hasičů Nicole Studené dává silný vítr hasičům pořádně zabrat. „Za poslední hodinu evidují hasiči v ČR 256 událostí – celkem od půlnoci 1407 událostí – spojených s odstraňováním následků orkánu. Hasiči jsou v terénu nejvíc v Praze, Středočeském, Plzeňském a Jihočeském kraji. Nově se přidal také kraj Moravskoslezský.”

10.19 – „Evidujeme rovných 100 událostí, spojených se silným větrem. V terénu máme profesionální i dobrovolné jednotky. Operační středisko mělo nejvíc práce mezi 6–8 hodinou. Teď se situace v Praze mírně zklidnila,“ informovali pražští hasiči.

10.16 – Hasiče v Praze nejvíc aktuálně zaměstnávají uvolněné plechy a popadané stromy.

10.00 – Kvůli hromadění poruch na vedení vyhlásil ČEZ kalamitní stav. A to ve třech krajích – Karlovarském, Plzeňském a Středočeském.

HZS Středočeského kraje uveřejnil statistiky událostí po okresech.

09.40 – Veřejná zeleň města Brna preventivně uzavírá městské parky. A to až do úterního poledne. Pro ČTK to uvedl ředitel příspěvkové organizace Jozef Kasala.

09.24 – Hasiči v Česku do 07:00 zasahovali kvůli větru čtyřikrát častěji než normálně za celý den. Zásahů bylo přes 600, zatímco běžně jich bývá 162 za den.

09.11 – Mluvčí ČEZ Soňa Holingerová uvedla, že aktuálně je v síti ČEZ bez proudu asi 70 tisíc odběrných míst. Obnovovat dodávku energie se postupně daří.

Orkán Sabine ničí vše, co mu stojí v cestě.

08.39 – „Do 8:20 hodin evidujeme 81 případů spojených se silným větrem,“ uvedl Hasičský záchranný sbor hl. m. Prahy.

Video ze zásahu hasičů najdete ZDE

08.31 – „Co čekat od Sabine? Silný vítr – nejsilnější nárazy (v nižších polohách až 120 km/h) naměříme na studené frontě, která počasí u nás začne ovlivňovat od západu kolem 6 hodiny. Bouřky na přechodu studené fronty. Teplotní rekordy – ve 4 hodiny jsou v Praze-Karlově 14,9 °C. Vydatné srážky – ty budou během dne přecházet od 600 m ve sněžení (do středy na horách napadne až 25 cm sněhu). V úterý bude vítr dosahovat rychlosti do 90 km/h, na horách do 110 km/h a ve středu do 70 km/h,“ informovala na svém Facebooku meteoroložka Dagmar Honsová.

08.19 – Silný vítr zastavil kabinovou lanovku na Sněžku. Mimo provoz se ocitly spodní i horní úsek. Ráno vítr na Sněžce dosáhl rychlosti až 180 km/h.

Nejčerstvější informace z Českého hydrometerolo­gického úřadu najdete ZDE

Výstražné informace ČHMÚ

08.07 – HZS Středočeského kraje informoval, že přibylo 125 událostí v souvislosti s větrem. Celkově evidují od nedělní 22. hodiny zhruba 350 událostí. Převažují popadané stromy na pozemní komunikace.

08.05 – V síti poskytovatelů energie ČEZ a E.ON je bez elektřiny bezmála 100 tisíc odběrných míst.

07.44 – Na Letišti Václava Havla momentálně panuje silný vítr, provoz však stále probíhá bez omezení. Pro vzlety a přistání se aktuálně používá hlavní dráha RWY 24, informuje cestující twitterový účet pražského letiště. Podle mluvčí Kateřiny Pavlíkové bylo ale kvůli silnému větru zrušeno zatím sedm zpátečních letů. Další spoje mohou nabírat zpoždění na příletu i na odletu.

07.36 – Do 7:15 hodin evidujeme 60 případů v souvislosti se silným větrem, ke kterému se přidal i déšť. Aktuálně zasahujeme na několika místech po celé Praze, uvádí Hasičský záchranný sbor hl. m. Prahy.

Twitter – Hasičský záchranný sbor hl. m. Prahy

07.29 – Hasiči Středočeského kraje informovali, že během poslední hodiny evidují 110 nových nahlášených událostí.

Twitterový účet HZS Středočeského kraje

07.05 – Popadané stromy na Jesenicku zastavily provoz vlaků mezi stanicemi Vápenná – Lipová Lázně a Velká Kraš – Žulová.

06.57 – Na Sněžce měl vítr v pondělí ráno dokonce rychlost až 180 kilometrů za hodinu, jak Radiožurnálu řekl Marjan Sandev z Českého hydrometeorolo­gického ústavu (ČHMÚ).

06:31 – Prachaticko hlásí zraněného člověka po pádu stromu na auto.

Twitter ředitele Miroslava Bobka

06:26 – Kvůli sílícímu větru zůstane během pondělí zavřená pražská zoologická zahrada, informoval o tom ředitel Miroslav Bobek.

06.10 – Silný vítr přerušil dodávky proudu pro 34 tisíc odběratelů elektřiny v síti ČEZ. Nejvíce poruch na vedení je v Plzeňském a Středočeském kraji.

05.00 – HZS Jihočeského kraje k 5. hodině ranní evidují 20 výjezdů profesionálních a dobrovolných hasičů k popadaným stromům. Jedná se o tzv. vícečetné události, kdy jednotka během jednoho zásahu odklidí i více stromů. Nejvíce zásahů mají hasiči na Strakonicku – 10, Prachaticku – 9 a Písecku – 6. Evidují zatím pouze události, kdy stromy padají na silnice či železnice.

01.30 – Přijalo Operační a informační středisko HZS Jihočeského kraje první oznámení na tísňovou linku o spadlém stromu.

Související články

Další články