Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Extrémní počasí má svá pozitiva: Čekají nás houbové žně, kde rostou nejvíce?

Extrémní počasí má svá pozitiva: Čekají nás houbové žně, kde rostou nejvíce?
Zdroj: eXtra.cz
+ Dalších 6 fotografií
Kde rostou
Teplé dny střídají deštivé a houbám to jen prospívá. Díky větším srážkám v poslední době se tolik potřebná vláha dostala i do lesů a těžit z toho budou i houbaři. Ve kterých krajích už houbové krásky rostou?

Už na začátku června hlásili houbaři první nálezy, přestože jim sucho nepřálo. Přívalové deště ale situaci výrazně zlepšily a nyní se očekávají první žně. Základem je ale pořád dobrá znalost míst, kde je nejpravděpodobnější možnost výskytu hub. Oproti třeba takovému srpnu je potřeba hledat jinde.

V horkých měsících platí, že čím hlouběji do lesa, tím lépe, protože se tam udržují poslední zbytky vláhy. Nyní jsou ale nejlepší místa naopak na okraji lesa, v remízkách, školkách či podél lesních cest. Vyšší hustota porostu zadržuje vodu, což mají houby rády. Mnohdy není vůbec na škodu vyjít z lesa na začátek louky. Ve vysoké trávě lze najít nejeden poklad. Jistotou často bývají i okolí potoků.

Nejlepší jsou listnaté lesy

Zatím ale houbaři nejvíc nacházejí hřiby. "Obzvlášť častý je nyní hřib kovář nebo praváci. Poměrně se daří i růžkovkám, klouzkům a jistotou jsou i babky," říká mykolog Zdeněk Telda (72). V listnatých remízkách se pak vyskytují křemenáči a kozáci. Podle Teldy jsou nyní nejlepší právě listnaté nebo smíšené lesy.

Ne v každém kraji se ale houbám daří. Málo hub hlásí například v Moravskoslezském a Olomouckém kraji. "Jinak ale rostou celkem rovnoměrně všude, nejvíc pak v Jihočeském kraji, na Vysočině a obecně v západních Čechách. Překvapivě moc nezaostává ani Praha," vysvětluje Telda. Podle houbařů jsou jistotou hlavně Milíčovský a Klánovický les.

Bouřky jsou komplikací

Horší už je to s předpovědí počasí na víkend. Meteorologové hlásí deště a místy i silné bouřky. Už v pátek zasáhly severovýchod Česka silné lijáky a povodně. Proto je důležité dbát na bezpečnost a zbytečně neriskovat. Nicméně podle Teldy jsou vydatné deště dobrou zprávou. "Půda si alespoň vytvoří po období sucha nějaké zásoby, což je pro houby jedině dobře. V následujících třech týdnech tak lze očekávat, že se houbařům bude nadmíru dařit," předpovídá Telda.

Patricie Pagáčová bez servítků: Manžel byl teď za mámu, dceru chůvě svěřit nechci, přiznala

Související články

Další články

Nejnovější kauzy