Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Extrémní počasí děsí Česko: Kdy udeří supercela a co je to downburst?

Kdy udeří supercela a co je to downburst?
Zdroj: Profimedia
počasí

Tornádo, které v červnu předvedlo na jižní Moravě svou ničivou sílu, vyvolalo zájem o extrémní počasí. Varování před silnými bouřkami jsou čím dál častější. V souvislosti s bouřemi se mluví nejen o tornádu, ale i o jevech jako supercela či downburst. Jak se v těchto pojmech vyznat?

Extrémní počasí

Vydatné srážky, bouře a hrozba povodní nedají v posledních dnech některým částem našeho území spát. Hasiči jsou neustále v permanenci – vyjíždějí k zatopeným sklepům či odstraňují padlé stromy z komunikací. Nekritičtějším dnem bylo 24. června 2021, kdy se jižní Moravou prohnalo ničivé tornádo, které za sebou nechalo ničivou spoušť a oběti na životech.

Jihomoravské tornádo je nejlépe zdokumentovaným tornádem u nás. Jde o vzdušný vír, který se spouští shora dolů z bouřkového oblaku. Aby mohla být řeč o tornádu, musí se vír dotknout zemského povrchu a způsobit na něm škody. Podle velikosti napáchaných škod se označuje stupeň tornáda. Slouží k tomu Fujitova stupnice. Tornáda jsou v Česku ojedinělým úkazem, v některých letech není zaznamenáno žádné. Jejich počet se pohybuje maximálně v jednotkách za rok. Pojďme se podívat na další jevy, se kterými se můžeme setkat častěji.

Co je supercela?

Například supercel bývá u nás každoročně evidováno několik desítek. Supercela je bouře velmi silné intenzity, která je činná i několik hodin. Pro supercelu je typický silný vzestupný proud vzduchu, který udržuje bouři při životě po dlouhou dobu. Proud vzduchu silně rotuje a může dosahovat rychlosti až 200 km/h.

Supercely bývají doprovázeny přívalovými dešti či krupobitím, přičemž se mohou objevovat i kroupy obří velikosti.

Stebno poničil downburst

Propad studeného vzduchu, jak bývá anglický pojem downburst česky označován, zdevastoval 24. června 2021 vesnici Stebno v okrese Louny. Zde se nejednalo o tornádo, jak bylo zprvu mylně uváděno. To však nic neubírá na katastrofických rozměrech této události. Škody po downburstu bývají obdobné jako po tornádu. Jen s tím rozdílem, že například stromy bývají vyvrácené jedním směrem.

Jde o silný sestupný proud vzduchu, který bývá doprovázený deštěm, ale i kroupami. Při downburstu se proud vzduchu propadne rychle k zemi a rozlévá se do stran.

Downbursty bývají nebezpečné při přistávání letadel. Velký střih větru se stal v posledních desetiletích příčinou několika leteckých neštěstí.

Vše podstatné o jihomoravském tornádu ➔

Smutný pohled na Martina Kociána. Tohle s ním udělalo dvacet let na drogách

Související články

Další články

Nejnovější kauzy