Dopoledne byl vyhlášen druhý povodňový stupeň na Kocábě ve Štěchovicích, první na Klabavě v Rokycanech a v Hrádku i na Botiči v Praze. Výstraha před povodněmi s vysokým stupněm nebezpečí se do pátečního rána týká Prahy, západní části Středočeského kraje a východní části Plzeňského kraje.

Varování před extrémními srážkami (extrémní stupeň nebezpečí) platí do čtvrtečních 17 hodin. Nižší stupeň výstrahy se týká Libereckého, Ústeckého, Karlovarského a částí Jihočeského a Královéhradec­kého kraje.

„V západní polovině Čech trvale, místy vydatně prší. Intenzita deště je přechodně zesilována ojedinělou bouřkovou aktivitou. V Praze, na jihozápadě Středočeského kraje a v sousedících okresech na východě Plzeňského kraje spadlo v noci a dopoledne 25 až 60 mm, v extrémech přes 110 mm (Praha – Radotín) srážek,“ uvedl Josef Hanzlík z Českého hydrometeorolo­gického ústavu.

Na podmáčeném terénu hrozí vyvracení stromů nebo lokální sesuvy půdy. Kvůli podemletí železniční tratě mezi Prahou a Berounem až do odvolání nejezdí vlaky a náhradní dopravu zajišťují autobusy.

Lijáky mají pokračovat až do dnešního večera, kdy má ustupovat oblačnost a srážky. Teploty však budou stále klesat. Meteorologové tvrdí, že v neděli má teplota klesnout na určitých místech ČR až na 16 stupňů.