Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Extrémní déšť nepolevuje: Zatopená mateřinka a valící se voda na silnicích. Hasiči jsou stále v pohotovosti

Extrémní déšť nepolevuje: Zatopená mateřinka a valící se voda na silnicích. Hasiči jsou stále v pohotovosti
Zdroj: HZS Královéhradeckého kraje
+ Dalších 11 fotografií
povodně
Čtvrteční deště začaly řádit po republice a hasiči museli znovu vyrazit do terénu. Meteorologové varovali před velmi vydatným až extrémním deštěm, který může zvednout i hladiny řek, a výstrahu uvedli v platnost od čtvrtka do pátečního večera. Hasiči čerpají vodu ještě v pátek ráno a výstraha stále trvá.

Pardubický kraj

Poté, co Český hydrometeorologický ústav rozšířil výstrahu o vydatných až extrémních deštích, vyrazili hasiči Pardubického kraje do ulic, aby je připravili před případnými povodněmi. Podél silnic rozmístili pytle s pískem, což by mělo zabránit vylití vody do obydlených částí. Hasiči zároveň sledovali vodní toky.

Pardubičtí hasiči vyjeli od čtvrtečního odpoledne do pátku ráno celkem ke třiceti událostem. Odčerpávali na několika místech vodu, například u domu v Lukavicích stoupala voda z blízkého potoka. V Letohradě se valila voda z polí a zatopil se i sklad jednoho z tamních obchodů. "Pročistit se musela kanalizace i kanálové vpusti v Lanškrouně či Výprachticích," uvedla mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Moravskoslezský kraj

Moravskoslezští hasiči měli práce o dost víc. Vyjet museli k více než 150 událostem od čtvrtka večer až do pátečního rána. Šlo hlavně o čerpání vody ve sklepech, garážích nebo výtazích. Dobrovolní i profesionální hasiči navíc museli pročistit kanály a odstranit některé stromy.

Téměř stovka zásahů proběhla na Ostravsku a třicet z nich v okolí Nového Jičína. Z Ostravy-Pustkovce vytahovali dobrovolní hasiči utopený osobní automobil, který vjel do vodní laguny na jedné z křižovatek. Hasiči museli hned v pátek ráno čerpat vodu ze zatopené mateřské školy v Ostravě-Porubě.

Královéhradecký kraj

"V souhrnné statistice evidujeme za čtvrtek 18. 6. 2020 asi 120 událostí, kdy jsme poskytovali technickou pomoc při odstraňování následků přívalových dešťů. Profesionální a dobrovolné jednotky zasahovaly zejména v okresech Jičín, Rychnov nad Kněžnou a Hradec Králové," uvádí hasiči na Facebooku. Odčerpávali vodu a uklízeli bahno společně s naneseným kamením na silnicích. Do povodní poškozených obcí se hasiči vrátili už v pátek ráno. Na některých místech pokračují v úklidu a někde se stále odčerpává voda.

Sbírka pro kolegu policistu

Bleskové povodně, které proběhly v noci na 8. června, si vybraly svou oběť. Část Šumperska a Olomoucka byla skoro pod vodou a někteří dokonce nemohou zpět do svých domovů. To nejhorší potkalo rodinu policisty Petra Večeři, která tu noc přišla o osmačtyřicetiletou maminku Hanu. Přízemí jejich domu se naplnilo vodou až po strop a maminku dvou dětí vzala voda s sebou.

Petr bohužel neměl pojištěný dům proti živelným pohromám a, aby se mohli zpět s dětmi vrátit, je potřeba rekonstrukce, která nebude zrovna nejlevnější. Jeho kolegové od policie se rozhodli uspořádat sbírku, aby se mohli brzy postavit na nohy. Sbírku zřídila Křesťanská policejní asociace a přispět může kdokoli na účet číslo 247106501/0300, s variabilním symbolem 3333.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy