Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Extrémní bouřky a lijáky vyplavují Česko: 20 snímků živelné pohromy, které vhání slzy do očí

Extrémní bouřky a lijáky vyplavují Česko: 20 snímků živelné pohromy, které vhání slzy do očí
Zdroj: HZCCR
+ Dalších 16 fotografií
velká galerie
Meteorologové včera vydali výstrahu před povodněmi a bouřkami, která platí pro celé Česko. S povodněmi záchranné složky bojují zejména na severovýchodě Moravy. Do problémů s ničivou vodou se dostal i kraj Moravskoslezský, Olomoucký nebo Pardubický. Hasiči i armáda mají plné ruce práce s odklízením bahna nebo popadanými stromy. Meteorologové se obávají, že během neděle by se situace měla zhoršit. Platí nejvyšší stupeň povodňové aktivity.

V souvislosti s výskytem silných a velmi silných bouřek s přívalovými srážkami nad územím ČR vyjížděli hasiči ke zvýšenému počtu zásahů.

Nejčastěji odčerpávali vodu ze zatopených sklepů, domů nebo garáží a odstraňovali popadané stromy. Stromy padaly na silnice, elektrická vedení, ve Skalici u České Lípy spadl vzrostlý smrk na kostel sv. Anny.

"Celkem vyjeli hasiči od 12:00 hodin do půlnoci k 600 takovým událostem. Po půlnoci se již situace uklidnila. Nejvíc zásahů jsme zaznamenali v kraji Zlínském, Jihomoravském, Pardubickém, Středočeském a v hlavním městě," informuje mluvčí hasičů Nicole Studená.

„Očekává se ojedinělý výskyt velmi silných bouřek s přívalovými srážkami,“ varují meteorologové. „Z důvodu předpovídaných silných přívalových srážek očekáváme v zasažených oblastech prudké přechodné vzestupy hladin zejména menších toků,“ tvrdí odborníci z ČHMÚ. Meteorologové zároveň zpřísnili výstrahu, platí nejvyšší stupeň povodňové aktivity.

Povodňová pohotovost platí od sobotní 14 hodiny až do pondělí. Na pomoc HZS Zlínského kraje byla nasazena těžká technika Záchranného hasičského útvaru Trenčín ze Slovenska. Bagr byl nasazen k odstraňování nánosů bahna a vyprošťování zapadlých automobilů.

Do galerie se můžete podívat na to, co dokážou ničivé povodně napáchat za škody.

ČTĚTE TAKÉ:

Povodně se valí Českem: Řeky v ulicích, vylitý rybník, zatopené domy a první oběť

Související články

Další články

Nejnovější kauzy