Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Jolanda Ivana Gottová Peče celá země Mandrage

Nejnovější kauzy

Extremisté protestovali v Dubí „proti rasismu a násilí“: Zmlátili tam blogera, prý kvůli tmavší pleti

Zdroj: archiv, Facebook
+ Dalších 16 fotografií
V Dubí, kde na tamním koupališti došlo začátkem srpna k brutálnímu napadení Davida Michajlaka (25) skupinou sedmi Romů, se dnes protestovalo. Demonstraci svolala extremistická Dělnická strana sociální spravedlnosti, účastnil se jí i slovenský neonacistický politik Marian Kotleba (41). Navzdory prohlášení, že se protest koná "proti násilí, rasismu a zvýhodňování nepřizpůsobivých", se akce neobešla bez fyzického napadení.

Protest před budovou Městského úřadu v Dubí svolala extremistická Dělnická strana sociální spravedlnosti přesně deset dní poté, co na tamním koupališti došlo k brutální potyčce. Při té se sedm Romů vrhlo na pětadvacetiletého Davida Michajlaka, který je dosud v lékařské péči. Podrobnosti o incidentu najdete zde.

Na místě se shromáždilo přibližně na 200 příznivců extremistického hnutí. Projev přednesl předseda DSSS Tomáš Vandas i slovenský neonacionalistický politik Marian Kotleba. Navzdory tvrzení, že jde o protest „proti násilí a rasismu“, se neobešla demonstrace bez fyzického napadení.

Policejní antikonfliktní tým musel zasahovat poté, co příznivci DSSS napadli blogera Víta Hassana, který mimo jiné fotí pro Parlamentní listy. Podle informací serveru idnes.cz mu zasadili několik ran pěstí, prý kvůli tmavší barvě pleti.

„Lidé z DSSS protestují kvůli tomu, že Romové zmlátili jednoho člověka přesilou. A přímo při protestu přesilou zmlátí mě. Je to absurdní,“ vyjádřil se Hassan.

Pro útočníka si přijela tři auta s policejními těžkooděnci, dav se jim snažil v jeho zadržení zabránit. Vandas zásah policie přivítal.

Že zřejmě nešlo o zdaleka tak klidnou akci, jak bylo proklamováno, dokazují i některé příspěvky ze sociálních sítí. „V autobuse cestou z Teplic do Dubí příznivci krajně pravicové DSSS hajlují a pokřikují: ‚cikáni a židi patří do plynu.‘ Někteří už na zastávce zvraceli, protože vypili lahev rumu, další se sotva drží na nohou. Jejich protest začíná oficiálně až za hodinu…,“ napsala svědkyně na Twitter.

Hrdina z koupaliště včera na Facebooku děkoval všem za podporu. „Rád bych poděkoval všem za tak obrovskou podporu a finanční dary. Je vás tolik, že nejde každému zvlášť odepsat. Velmi si toho vážím a mockrát děkuji vám všem. Také chci poděkovat všem, co mi v těchto těžkých chvílích pomáhají, rodina, přátelé, známí i neznámí lidé. Město Dubí také zaslouží velký potlesk, jak se postavilo k situaci, ještě jednou velké díky, jsem rád, že lidi, co znám a poznávám, jsou stejného názoru, že si musíme pomáhat tak jako kdysi. Pomalu, ale jistě se léčím,“ napsal.

Policie případ dosud neuzavřela a ani nepotvrdila rasistický motiv útoku. Svědectví obou dotčených stran konfliktu se v mnohém liší. Pravdu ukáží až závěry vyšetřování.

Mohlo by vás zajímat

Další články