Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Extravagantní bohém z Manželských etud: Nedoceněný umělec se chvástá nafocením aktů Jany Švandové

Zuzana a Vladimír se brali aniž by čekali dítě.
Zdroj: Se souhlasem ČT
+ Dalších 8 fotografií
MANŽELSKÉ ETUDY

Cyklus Manželské etudy dokumentaristky Heleny Třeštíkové (73) patří mezi nejzdařilejší časosběrné dokumenty. Příběh Zuzany a Vladimíra Gdovínových se vymyká tím, že se jako jediní nebrali s dítětem na cestě, ale z čisté lásky a dobrovolného přání. Přesto jejich manželství skončilo rozvodem. Celý osud této dvojice odvysílá ČT.

Zuzana a Vladimír Gdovínovi se brali v 80. letech a na rozdíl od ostatních párů dokumentárního cyklu za jejich svatbou nestálo neplánované těhotenství. Přesto vztah skončil rozvodem. Než k němu ovšem došlo, stihly se jim narodit tři dcery - Agáta, Agnes a Aneta. Zatímco se o ně Zuzana doma starala, bohém Vladimír odjel po revoluci fotit do New Yorku.

Do účasti natáčení pokračování Manželských etud se už Zuzaně moc nechtělo, přesto nakonec v obou případech souhlasila a alespoň na chvíli se tedy ukázala v každém dílu. "Zuzana se nějakou dobu odmítala zapojit do dalšího, třetího pokračování dokumentu," uvedla režisérka Helena Třeštíková v rozhovoru pro iDnes. "Pak ale přece jen souhlasila, za což jsem jí byla moc vděčná. Teď jsme v občasném mailovém kontaktu." Jejich dcery však prý nekomunikují vůbec.

Samozvaný umělec Vladimír

Fotograf Vladimír schytává za své chování v komentářích lidí na ČSFD celkem kritiku. Mnozí mu vyčítají, že se vykašlal na svou rodinu a že má narcistní povahu, která z celého dokumentu dělá tak trochu jeho one man show. "Vladimír je opravdu exot. I tak paradoxně dávám 80 %, protože s ním nehrozí nuda. Na druhou stranu ale nejde o někoho, koho byste chtěli mít ve své rodině. I po desetiletích stále vzpomíná na "milovaný New York"? Stále hovoří o focení pro Playboy. Zjevně sám sebe vnímá jako hvězdu a jezdí na motorce s image španělského umělce, ale když nemá kde bydlet, vypisuje mamince, zda se nemůže vrátit. Hlavně, že 'mé fotky se běžně prodávají za 2000 dolarů'. Toto španělští umělci nedělají, Vladimíre," napsal například uživatel Tron.

Gdovínovi se dále posmívají za milionkrát omílané focení Jany Švandové. Fotograf se totiž sám tituluje jako umělec, který se "proslavil fotografiemi Jany Švandové", a to i ve své biografii Gdovín?!. Již mnoho let by měl také pracovat na knize Z deníku Playboye, na kterou ale zřejmě chybějí sponzoři.

Třeštíková: Vladimír mě vždy překvapoval

Sama Třeštíková je k Vladimírovi ovšem shovívavá a jeho práci chválí. "Je stále aktivní. Vídala jsem se s ním občas při různých vernisážích. Vždy mě překvapoval svými fotografickými nápady. Většinou byly velmi monumentální, až šokující. Něco z toho nevyšlo, ale Vladimír se s tím vždy v minulosti dokázal vyrovnat," řekla dokumentaristka a dodala přání: "Vladimírovi přeju, aby objevil a uskutečnil nějaké velké fotografické téma úměrné jeho představám."

Příběh Gdovínových bude vysílat ČT2 od 20:00 v úterý 31. ledna.

Eva Podzimková o odmítnutí postelových scén: Přijdu si stará, je to trapné, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy