Trendy
Extrémní proměny Výměna manželek Farma Česko KVIFF 2025

eXtra vyvrací fake news: Peníze na obranu jsou zbytečné a Rusko jako monstrum. Kde je pravda

Významní státníci na summitu NATO.
Zdroj: Profimedia
Předchozí Další
+ Další 3 fotografie
vyvracíme fake news

Na konci června se v nizozemském Haagu konalo velké setkání členů NATO. Mluvilo se o zvýšení výdajů na obranu členských zemí. Spolu s tím se začalo šířit tvrzení, že NATO potřebuje Rusko vykreslovat jako obrovskou hrozbu a agresora za každou cenu, aby mohlo ospravedlnit zvýšení vojenských výdajů. Jenže NATO má dobré důvody řešit svou obranu. A Rusko stále agresivně útočí na Ukrajinu. 

NATO je obranná aliance a jejím cílem je zajistit bezpečnost členských zemí, tedy i naši. NATO a evropské země nezvyšují své výdaje na obranu jen proto, že by potřebovali za každou cenu mít nějakého nepřítele. Jen tím reagují na hrozby, které souvisejí s tím, co Rusko páchá na Ukrajině.

Ve skutečnosti jde o opakující se prokremelskou dezinformaci, která má ukázat obranná opatření NATO a Evropské unie jako agresivní a bezdůvodná. Tvrzení se na internetu objevilo v souvislosti s prohlášením generálního tajemníka NATO Marka Rutteho o tom, že Rusko může na NATO zaútočit během příštích pěti let.

Situace v Evropě je nejvážnější od 2. světové války

Evropská unie chce být víc odpovědná za vlastní obranu, aby byla samostatnější a mohla řešit současné hrozby i hrozby v budoucnosti, a to hlavně v souvislosti s válkou na Ukrajině. Napadení Ukrajiny Ruskem totiž může mít v budoucnu velké dopady na naši evropskou bezpečnost.

„Současná bezpečnostní situace v Evropě je nejvážnější od konce druhé světové války,“ upozorňuje pro eXtra.cz Andrea Michalcová, ředitelka Centra pro informovanou společnost.

Dodává, že Rusko už více než dva roky vede válku proti Ukrajině a zároveň masivně zbrojí. „To, co státy NATO vyrobí za rok, Rusko zvládne za tři měsíce. Podle západních zpravodajských služeb bude Rusko schopné zaútočit na státy NATO v horizontu tří až pěti let,“ uvádí Michalcová a odkazuje na litevskou vojenskou rozvědku.

I předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsola řekla, že v nestabilním světě musí Evropa udělat pro svou bezpečnost více. „Mír může být obtížný, ale není nemožný,“ míní Metsola.

Kybernetické útoky a zásahy do voleb

Je prokázáno, že Rusko v EU páchá řadu útoků, kterých si ale na první pohled nevšimneme. Jde o kybernetické útoky nebo dezinformační kampaně, ale také se pokouší zasahovat do evropských voleb. „Jen od roku 2022 provedlo přes 60 sabotáží a hybridních operací na území států EU – od kyberútoků po žhářství a dezinformace,“ vysvětluje Michalcová.

Navíc se ruští státní představitelé opakovaně vyjadřovali agresivně proti Evropské unii i NATO a vyhrožovali použitím jaderných zbraní. Chování Ruska nakonec přimělo Finsko a Švédsko, aby se v roce 2023 připojily k NATO. „Pokud chceme zajistit bezpečnost naší země, musíme investovat do připravenosti, odolnosti a schopnosti se bránit,“ uzavírá Michalcová.

Karel Horváth z Extrémních proměn odhalil pozadí vztahu se slavným bratrem. Velká křivda i nečekaný posun

Související články

Další články

Nejnovější kauzy