Trendy
Extrémní proměny Výměna manželek Farma Česko KVIFF 2025

eXtra vyvrací fake news: Falšují se v Británii data o počasí? Jaká je pravda

(ilustrační foto)
Zdroj: Profimedia
vyvracíme fake news

Venku se rychle otepluje a i letos nás čekají vlny veder způsobné změnou klimatu. A zdá se, že i počasí nedá některým dezinformátorům spát. Po internetu začala kolovat nepravdivá zpráva o tom, že data o klimatické změně jsou padělaná. Britský meteorologický úřad prý falšuje údaje a vymýšlí si data meteorologických stanic, které už neexistují. Jenže to je od pravdy hodně daleko.

Některé meteorologické stanice sbírají data o počasí desítky let. Zaznamenávají třeba to, jaká je teplota vzduchu, vlhkost, tlak nebo jak rychle fouká vítr či kolik srážek spadne. Občas ale dojde k zániku těchto stanic nebo k jejich uzavření. Je tedy pravda, že některé stanice v Británii ukončily svou činnost, to ale není nic tajného. A neznamená to ani, že by desítky let sbírané informace o počasí byly k ničemu.

Místo toho, aby nasbíraná data zrušených stanic přišla vniveč, je totiž vědci mohou použít a zkombinovat s daty novějšími, která pocházejí z blízkých, sousedních stanic. Mohou tak nadále sledovat vývoj počasí v dané oblasti, jak upozorňuje web Science Feedback. Neznamená to tedy, že si vědci data o počasí jen tak vymýšlejí.

Falšování dat se nekoná

Jde o vědeckou metodu, která se běžně používá po celém světě, a rozhodně nejde o podfuk. Britský meteorologický úřad kontroluje své meteorologické stanice a jejich výzkum přezkoumávají nezávislí vědci.

Falšování dat je mezi vědci jedno z nejzávažnějších pochybení. Mluvčí britského meteorologického úřadu zdůraznil, že v případech, kdy byly stanice uzavřené, využívají vědci k počítání údaje z jiných blízkých stanic, aby mohli informovat o dlouhodobých průměrných údajích o počasí.

Meteorologický úřad tedy neprovádí žádné „masivní utajování“ ani „falšování údajů“, ale používá ověřené vědecké metody. Tím může zaručit, že desítky let sbírané informace o klimatu ze starých stanic se dají stále použít k výpočtu toho, jaké bude v Británii počasí.

Data z meteorologických stanic jsou také důležitá pro řešení klimatické krize. Jak upozorňuje Evropský parlament na svém webu, v průzkumu 56 % Evropanů uvedlo, že za boj proti změně klimatu je odpovědná EU a vlády jednotlivých zemí, zatímco 53 % obyvatel si myslí, že to mají řešit především firmy, podniky a průmysl.

Pranýřovaná Zuzana z Farmy se brání. Odhalila bolestný důvod, proč s sebou měla psa

Související články

Další články

Nejnovější kauzy