Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

EXTRA pomohlo: Hrdinové ze záchranky oslovili přes 200 tisíc čtenářů

Zdroj: archiv
+ Dalších 7 fotografií
Jezdí denně kolem vás a možná si mnohdy při řízení svého vozu neuvědomíte, že bojují o život člověka, který se vlastní vinou či nešťastné události dostal do úzkých... Seriál eXtra.cz poukázal na nedostatky, které řidičům vozů s modrým majákem komplikují na komunikacích život. Mnohdy nejde o úmyslné zpomalení sanitky, která spěchá za pacientem či ho transportuje do nemocnice, ale spíše o nízkou informovanost, jak těžkou situaci řešit...

Reportáž neodhalila jen smutnou realitu, že lidé často, když spatří ve zpětném zrcátku sanitku, zmatkují, ale díky rozhovoru se záchranáře Bořkem Bulíčkem i smutný fakt, že mnoho výjezdů je zbytečných, když si lidé volají záchranku jen třeba kvůli tomu, že si sami nechtěli dojít pro léky do lékárny a podobně... Všemi díly seriálu eXtra.cz jsme oslovili přes 200 tisíc čtenářů a pomohli jim tak získat vhled do problematiky.

Na kameru nám prozradil odborník přes dopravu advokát Tomáš Maxa, co řidičům hrozí za trest, když úmyslně komplikují hladký a bezpečný průjezd sanitky. Dokonce může nastat i situace, kdy kvůli bezohlednému řidiči se přestupek může stát trestným činem, a to v případě, že jednání řidiče může mít za následek úmrtí přepravovaného pacienta... Ale problémem je i skutečnost, kdy někteří řidiči bezdůvodně a neoprávněně používají na silnicích modré majáky, to se jedná o přestupek. "V tomto případě ministerstvo dopravy zaspalo, osobně bych byl pro větší sankcionování takového jednání," řekl eXtra.cz Tomáš Maxa.

„Průměrný počet hovorů na tísňovou linku 155 je přibližně 700 za 24 hodin. Průměrný počet výjezdů za stejnou dobu je 350. Posádky Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy vyrazily v roce 2018 na pomoc při 128 997 událostech, tedy v průměru 353krát denně. V terénu resuscitovaly 628 pacientů. Dispečerky zdravotnického operačního střediska přijaly celkem 208 747 volání na tísňovou linku, 757krát vedly telefonicky asistovanou neodkladnou resuscitaci, v 19 případech telefonicky asistovaný porod. Ze všech ošetřených pacientů představují téměř polovinu senioři nad 70 let,“ řekla eXtra.cz mluvčí pražské záchranky Jana Poštová něco málo ze statistik.

Bez záchranářů to zkrátka nejde. A na silnicích by se to mohlo obejít i bez dramatických komplikací… Stačilo by málo, kdyby řidiči měli více informací, jak se v kritických situacích zachovat. Podívejte se na exkluzivní reportáže, co je obecně pro záchranáře velkou komplikací.

Úvodní díl seriálu – Hrdinové ze záchranky – NAJDETE ZDE

1. díl seriálu – Češi se často chovají katastrofálně. Vůbec neřeší, že jede sanitka

2. díl seriálu – Hrdinové ze záchranky: Češi zmatkují před sanitkou, porušují tím zákon, říká advokát Maxa

3. díl seriálu - Hrdinové ze záchranek: Setkáváme se s agresí řidičů, říká mluvčí záchranářů

Související články

Další články