Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Jolanda Extra Host (pořad) Peče celá země Mandrage

Nejnovější kauzy

Demonstraci zakončila státní hymna: Proti Babišovi se na Letné sešlo 300 tisíc lidí

Zdroj: Extra.cz
+ Dalších 26 fotografií
ONLINE
Na pražské Letenské pláni se v sobotu od 14 hodin uskutečnila po přibližně pěti měsících demonstrace spolku Milion chvilek pro demokracii. Jeho zástupci chtěli dát premiérovi Andreji Babišovi (ANO) ultimátum, vyzvat opoziční demokratické strany k řešení zásadních problémů a představit svoji vizi do budoucna. Na Letné se podle odhadů organizátorů sešlo 300 tisíc lidí.

Milion chvilek pro demokracii požaduje, aby Babiš buď vyřešil svůj střet zájmů, zbavil se holdingu Agrofert a médií a odvolal ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO), anebo aby sám odstoupil. Dnes spolek na Letné zveřejní, k jakému datu požaduje splnění ultimáta. Premiér dříve uvedl, že neuvažuje o tom, že by mu vyhověl, důvody demonstrace nechápe. Dosavadní protesty vyvrcholily červnovou demonstrací na Letné, která byla největší od roku 1989. Podle organizátorů na ni dorazilo čtvrt milionu lidí, podle operátora T-Mobile 283.000 lidí, policie hovořila o zhruba 200.000 lidí.

Na akci se podle předsedy spolku Mikuláše Mináře chystají lidé z více než tisícovky obcí, z některých míst budou vypraveny autobusy, největší železniční dopravci budou posilovat své spoje. Praha plánuje posílení provozu metra.

Redakce eXtra.cz sleduje demonstraci přímo z pražské Letenské pláně právě teď:

AKTUALIZOVAT

16.15 Účastníci opouští Letenskou pláň. Dopravní podnik města Prahy uvádí, že může dojít ke krátkodobému omezení tramvajové dopravy. Do 20:00 bude posílen provoz metra.

Lidé opouští Letenskou pláň

16.07 Na závěr si všichni společně zazpívali státní hymnu. Lidé vlají vlajkami i po oficiálním skončení demonstrace.

16.01 Podle organizátorů přišlo na Letnou 300 tisíc lidí.

15.55 Na závěr spolek Milion chvilek nabádá lidi, aby na stránkách www.milionchvilek.cz podepsali petici. „Čím více lidí ji podepíše, tím silněji budeme bránit čtyři červené čáry, tím větší bude naše odezva, pokud Andrej Babiš do konce roku neodstoupí,“ zaznělo z úst mluvčího spolku Benjamina Rolla.

15.51 Zní píseň Modlitba pro Martu z úst nevidomé dívky Nicol z jihočeské obce Kovářov. Letná bouří.

15.45 „Na Letné to začalo, doufám že to na ní neskončí,“ řekl Bolek Polívka a citoval prezidenta Masaryka

15.37 Přichází 12 osobnosti, kteřé pronesou své myšlenky. Mezi nimi Dana Kolářová, Dan Bárta, Bolek Polívka, Aňa Geislerová, Jan Potměšil a další.

15.35 Hutka dozpíval a sklidil od celé Letné obří aplaus.

Dorazil i Jaroslav Hutka. Jaroslav Hutka sklidil velký aplaus

15.29 Jaroslav Hutka zpívá píseň Náměšť a lidé zpívají s ním. Poté ho žádají, aby přidal skladbu. Hutka jim vyhověl…

15.22 Minář sděluje, že se spolek setkal s předsedy opozičních stran a žádal je o aktivní diskuzi, aby přišli s vizí, jak řešit problémy naší země.

15.10 Premiér Babiš reagoval na demonstraci proti němu a jeho vládě následovně: „Je skvělé, že lidi můžou vyjádřit svůj názor a nikdo je přitom neperzekuuje a nenapadá. A je fakt skvělé, že máme svobodné a demokratické volby kde si můžeme svobodně zvolit své zástupce.“

15.06 Na demonstraci dorazil i písničkář Jaroslav Hutka. „Svoboda je důležitá, je skvělé kolik lidí přišlo,“ řekl eXtra hudebník.

Bára Basiková na Letné. Zpěvačka Bára Basiková

15.03 Již tradičně přišla i zpěvačka Bára Basiková. „Je to dobré, že je tu tolik lidí,“ řekla pro eXtra.

14.56 Podle odhadů policie přišlo na Letnou 200 tisíc lidí. Policie čísla potvrdila i na svém Twitteru.

14.53 Lidé zaplnili i střechy okolních domů. Výhled na celou Letenskou pláň mají ze střechy domu i Ivan Bartoš a pražský primátor Zdeněk Hřib.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš a pražský primátor Zdeněk Hřib na střeše domu na Letné. Ivan Bartoš a Zdeněk Hřib na střeše jednoho z okolních domů

14.48 Na pódiu vystoupila i česká psycholožka a kritička komunistického režimu Dana Němcová.

14.35 Mikuláš Minář představuje coby předseda spolku Milion chvilek pro demokracii svou vizi. A vyzývá Andreje Babiše k odpovědím, proč včera odmítl diskuzi v České televizi. A dotazuje se, jestli se veřejně dokáže setkat se spolkem.

14.30 Andrej Babiš mezitím nabírá svalovou hmotu v tělocvičně. Informoval tak veřejnost a své fanoušky prostřednictvím Twitteru.

Andrej Babiš mezitím nabírá svaly v tělocvičně. Andrej Babiš tráví sobotu v tělocvičně

14.29 Na Letné je i Miroslav Kalousek, pochlubil se snímkem na Twitteru.

Na demonstraci dorazil i Miroslav Kalousek. Na Letnou dorazil i Miroslav Kalousek

14.23 Mikrofonu se ujal pomocný biskup pražský Václav Malý. „Účelem našeho setkání není abychom hanobili, ale abychom znovu v sobě objevili ideály – úctu k člověku a pravdě…,“ říká.

14.18 Při vyslovení jména Babiše se začala Letná bouřit a lidé začali pískat na píšťalky.

Jeden z organizátorů promluvil k davu. Oficiální program demonstrace začíná

14.13 Demonstrace začala… „Mnozí nevědí, o čem je zítřejší svátek. Jde o boj za svobodu a demokracii,“ říká jeden z organizátorů do mikrofonu.

14.00 Z repro­beden na Letné zní hlas prvního prezidenta České republiky Václava Havla… Zazněla i část hymny. Jde o připomínku z listopadu 1989.

13.48 Letná očekává zahájení. Odhadem je na místě 100 tisíc lidí. „Už jsme tady, už jsme tady,“ ozývá se na Letné.

Dorazil i předseda Pirátů Ivan Bartoš. Na demonstraci dorazil i Ivan Bartoš

13.38 Na demonstraci na Letnou dorazil i předseda Pirátů Ivan Bartoš. „Přišel jsem jako účastník. Souhlasím s demonstranty ve většině požadavků… Je hezky a bude to dobrý koncert,“ řekl eXtra Bartoš.

13.31 Vyjádřit nespokojenost dorazily na Letnou i desítky handicapovaných občanů.

13.21 Letná se plní čím dál více. Odhadem jde o desítky tisíc lidí z různých koutů republiky…

Transparenty na okolních domech. Lidé z okolních domů vyvěsili transparenty

13.15 Na Letnou se sjíždí lidé z celé republiky. „Přijeli jsme až z Brna. Doufám, že Babiš odstoupí,“ řekl eXtra jeden z demonstrantů.

13:12 Transparenty vyjadřující podporu demonstrantům visí na okolních domech

Lidé mávají hesly a čekají na začátek programu. Lidé mávají hesly a čekají na začátek programu

13:07 Z reproduktorů vyhrává hudba a Letná se připravuje na obří demonstraci.

13.04 Na Letnou přichází čím dál více lidí. Odhadem jich jsou už tisíce a evidentně v dobré náladě.

12.50 První demonstranti začali vykřikovat hesla: „Už jsme tady…“

12.43 Odhadem je na místě 200–300 demonstrantů.

Pořadatel akce Robin Suchánek. Spoluorganizátor akce Robin Suchánek

12.40 „Je tu řada lidí ze společenského života. Tímto chceme vyjádřit nespokojenost s jednáním současného premiéra,“ řekl eXtra spoluorganizátor Robin Suchánek.

12.32 První řady před pódiem jsou plné. Přicházejí první desítky lidi, kteří se na Letné rozhodli vyjádřit nespokojenost s premiérem Andrejem Babišem. Někteří z nich ale možná přišli na koncert… V ruce drží totiž transparenty jako Metalisté za demokracii.

12.17 Podle exkluzivních informací na demonstraci dorazí předseda Pirátů Ivan Bartoš a primátor Prahy Zdeněk Hřib. „Ano, tuto informaci mohu potvrdit,“ řekl eXtra Bartoš.

Na Letné se scházejí první účastníci demonstrace. Na Letné se scházejí první účastníci demonstrace.

12.16 Pódium je připraveno. Kromě bohatého programu na návštěvníky čekají desítky toalet Toi Toi a ucpaná pražská doprava…

12.13 Pokud se někdo z demonstrantů bude nudit, na Letné je připravena i výstava traktorů firmy Zetor. (Zemědělci tímto gestem chtějí dát najevo nespokojenost během demonstrace).

12.05 Podle pořadatelů se očekávají stovky tisíc demonstrantů… Počasí takovému výsledku přeje.

12.00 Na Letnou přicházejí první demonstranti. Zatím jich je jako šafránu.

AKTUALIZOVAT

Mohlo by vás zajímat

Další články