Trendy
Výměna manželek 2024 válka na Ukrajině Survivor 2024 Kate Middleton

Extra Host Lilia Khousnoutdinova: Přítelkyně Janečka bojuje za domácí porody. Z Leichtové mám radost, říká

+ Dalších 7 fotografií
Jméno Lilia Khousnoutdinova (32) vešlo ve známost u široké veřejnosti tehdy, když se půvabná dáma stala ženou je miliardáře Karla Janečka (47). Lilia Khousnoutdinova má za sebou politologii i gender studia. V současné době se angažuje v charitativním projektu Jsem žena, jsem Evropa. Co Lilia dělá pro ženy? Jaké rituály zvládá? Co říká o domácích porodech a proč nemá problém s feminismem? Podívejte se ve videu na vyčerpávající rozhovor pro pořad Extra Host.

Lilia a gender studia

Publicistka, lektorka, dula, návrhářka, cestovatelka, duší revolucionářka, hluboce zamilovaná do Bhútánu, kam vede i výpravy, a vypomáhá i s několika projekty v rozvojovém a charitativním sektoru. Tak vnímáme partnerku podnikatele a mecenáše Karla Janečka (47).

Kdybychom měli vyjmenovat, co všechno v životě dělala, bylo by to na dlouho. Vystudovala například politologii a historii na univerzitě v Oxfordu, následně pokračovala na London School of Economics na gender studiích v oboru sexuální a reprodukční zdraví.

Oslava plodnosti

„Zajímala mě i plodnost, vystudovala jsem proto tříletý program pomáhající s předporodní a poporodní přípravou. A studovala jsem i prenatální traumata," říká Lilia Khousnoutdinova.

Jsem Evropa

Projekt Jsem Evropa navazuje na projekt Lilie Khousnoutdinové s názvem Jsem žena, jsem bohyně Letos Lilia Khousnoutdinova vybrala dvanáct slavných žen a nechala je nafotit jako méně známé ženy historie, které se ale výrazně zasloužily o pozvednutí evropských dějin. Taťána Gregor Brzobohatá se stylizovala do baronky Berthy von Suttner, která se v roce 1905 stala první ženou, která získala Nobelovu cenu za mír. Celá akce, má charitativní přesah. Kromě Taťány Gregor Brzobohaté se do historických postav dále proměnily Olga Lounová, Patricie Pagáčová, Lenny Trčková, Šarlota Frantinová či Gábina Partyšová.

"Mám také tříletý výcvik z Anglie, kde jsem se učila, jak vést obřady. Přišlo mi, že plodnost musíme oslavovat. To se docela vytratilo,“ řekla v pořadu Extra Host žena bojující za rovnoprávnost pohlaví, která také intenzivně pracuje na projektu Jsem žena, jsem Evropa.

Lilia dobře ví, že v Česku má řada lidí problém s porody doma Ona sama už má dva za sebou.

„Viděla jsem fotku z domácího porodu Kristýny Leichtové, byla jsem z ní nadšená. První dítě jsem rodila v Anglii, kde domácí porod není nic neobvyklého. Je to součástí kolektivního systému. Není v tom žádná kontroverze. V českém prostředí to vyvolává spoustu i radikálních emocí. Je tam velký konflikt. Všem přitom jde o stejnou věc, aby porod dopadl co nejlépe,“ věří Lilia.

Postěžovala si i na přístup úřadů k porodním asistentkám.

„Vím teď o čtyřech kauzách, kdy jsou kvalifikované porodní asistentky sankcionovány, aniž by u porodu došlo k jakékoli komplikaci. Jsou to likvidační pokuty, z pohledu zákona nejsou úplně odůvodnitelné,“ říká Lilia, která dvakrát rodila doma, poprvé nakonec ale musela kvůli komplikacím do porodnice.

Kněžka Lilia

Jak často jí lidé komolí příjmení? Co říká na svou magickou přezdívku? Co je to aktivní porod a co hypnoporod?

Co by podle ní měly ženy pro sebe dělat? Proč na sebe ženy dělají podrazy a jak se proti tomu dá bojovat?

Závist

Nemá problém u jiných žen se svým vizuálem? Jak se vyrovnává se závistí? Proč by nikdo neměl matkám stále remcat do toho, co a jak mají v mateřství dělat?

Co má společného s chůzí po střepech nebo uhlících?

Na všechny tyto otázky i mnoho dalších Lilia Khousnoutdinova otevřeně odpovídá moderátorce Evě Decastelo (41) ve videu na začátku článku. Jeho generálním partnerem je výstava iMucha, která v Obecním domě probíhá od 21. srpna.

Další díl pořadu Extra Host přineseme v neděli 23. srpna 2020.

Předchozí díly

Všechny části pořadu zde

Výběr z předchozích dílů:

Související články

Další články

Nejnovější kauzy