Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023 Petr Pavel

Extra Host Kryštof Michal: 20 let od natáčení Samotářů přiznal, jak vznikly legendární hlášky

+ Dalších 10 fotografií
Hudebník a filmař Kryštof Michal (45) bývá nejčastěji spojovaný s kapelou Portless (a dříve Support Lesbiens), hodiny by ale mohl vyprávět i o natáčení filmů. Je už totiž 20 roků asistentem režie a na této pozici fungoval například i u Samotářů, kteří oslavili dvacet let existence. Co prozradil o marihuaně na plátně? A jak vznikly hlášky s koláčky? Více ve videu v rozhovoru pro pořad Extra Host.

Riziko

„Improvizovalo se strašně moc. Bylo to přitom ve finančním smyslu poměrně bolestivý. Dnes se všechno točí na digitál, tak je to jen otázka toho, kolik vyplácáte dat a kolik potřebujete digitálních karet,“ řekl nám Kryštof Michal s tím, že v tomhle filmu se rizková investice do větší spotřeby 35mm filmu velmi vyplatila a na improvizaci je díky tomu postaveno hodně hlášek.

„Kamera se nechávala běžet ve chvíli, kdy herci dohrávali scény. Díky tomu vzniklo mnoho kultovních věcí. Za všechny třeba koláčky. Scéna měla končit tím, jak se Jirka vrací do místnosti: Co si dáme? A on: Koláčky, ne? Najednou to textově herci vyráběli sami,“ vzpomíná filmař a zpěvák.

Návyk

Při natáčení také dělal supervizora Jiřímu Macháčkovi, který hrál měkkými drogami dezorientovaného Jakuba.

„Byl jsem považován za odborníka na to, jestli to jde, aby při natáčení opravdu hulil, nebo ne. Šlo to. Často ale Jirka zahrál překvapivě velmi dobře spoustu zhuleneckých scén i bez jointa. V některých scénách nicméně zhulený byl, to uznávám. Teď jsme se o tom bavili na večírku po dvaceti letech. Došli jsme i ke scéně v taxíku, která byla velmi povedená. Bylo to tak vtipný, že David Ondříček a Petr Zelenka nebyli chvilkami schopni režírovat. A v této scéně jsem myslel, že Jirka nehulil, on mě nicméně přesvědčil, že byl zhulený jak pes,“ dodal Michal, který byl u filmu nejen prvním asistentem režie, ale zahrál si i lídra fiktivní kapely a pro Samotáře také nazpíval dva songy.

Rozchodový song

„S Kryštofem bych mohla natáčet klidně tři hodiny. Je to nesmírně chytrý a zábavný člověk. Naše děti již léta jezdí společně na tábory, máme to tedy hezky provázané. A na jednom z jeho největších hitů Sweet Little Something jsem se rozcházela, takže ji budu mít jako rozchodovou písničku už do konce života,“ prozradila na svého hosta moderátorka Eva Decastelo (41).

Manželství

Co vše se na natáčení Samotářů dělo? Jak se od té doby štáb změnil? A jak se za posledních 25 let proměnila hudba? Co dojemného říká o své manželce a jejich dlouhodobém vztahu? Co je nyní se značkou Support Lesbiens

Na všechny tyto otázky i mnoho dalších Kryštof upřímně odpovídá na začátku článku ve videu, které se natáčelo v prostorách baru Bar and Books, Mánesova

Další díl pořadu Extra Host přineseme ve čtvrtek 30. ledna 2020.

Předchozí díly

Všechny části pořadu zde

Výběr z předchozích dílů:

Související články

Další články