Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Expolicista Robert Šlachta se tasí s Přísahou: Výhrůžky smrtí mě nezastaví, řekl eXtra.cz

Zdroj: Profimedia
rozhovor
Robin Hood alias Robert Šlachta (49) bojuje jako lev! Bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta zakládá novou politickou stranu Přísaha. Redakci eXtra.cz poskytl exkluzivní rozhovor a projevil své velké odhodlání pokračovat ve službě společnosti.

Bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta zakládá novou politickou stranu Přísaha. Pro redakci eXtra.cz se svěřil o svém odhodlání a velkém úkolu.

Proč vstupujete do politiky?

Uvažuji o tom již od roku 2016, kdy do naší práce začali vstupovat politici, a to se mi hrubě nelíbilo. V tomto roce náš útvar začala vláda reorganizovat. Potom jsem odešel a napsal knihu, která měla velký úspěch, a tam jsem si řekl, že bych chtěl v mojí práci pomáhat pokračovat. Díky knize jsem začal jezdit po besedách a při debatách se hodně lidé ptali na význam slova spravedlnost. Hodně jsem o tom přemýšlel. Diskutoval jsem se čtenáři o tom, že spravedlnost je u nás dvojí a že neplatí stejná pravidla pro každého. To byl ten impulz jít do politiky a něco změnit.

Kde jste sebral odvahu, ve vašem případě by to mohlo být nebezpečné, vstoupit do politiky...

Já jsem ve své práci zažil mnohem nebezpečnější situace, takže tohle mě nemůže zastavit. Navíc nemám rodinu, nemám ženu ani děti, takže nesu zodpovědnost jen sám za sebe. Jinak to budou mít moji kolegové, kteří do toho se mnou jdou, ti mají rodiny. Když o nic mluvím v této souvislosti, tak musím říci, že se mi povedlo dát dohromady odborníky, kterým naprosto důvěřuji a jsou ochotní jít do toho se mnou naplno. Jsou to lidé bez přímé politické minulosti, ovšem s velkými znalostmi z různých oborů a z veřejné správy. Chtějí jít do politiky proto, aby se něco zlepšilo, a co je úžasné, ani jeden z kolegů do toho nejde pro peníze. Myslím si, že nejhorší v politice jsou tzv. "političtí recykláti", což jsou lidé, kteří prolezli všechny možné politické strany a funkce.

Někde jste uvedl, že chcete Babišovy voliče…

To je omyl, který udělal nějaký redaktor. Já jsem řekl, že necílím na žádnou konkrétní skupinu. Jediným naším cílem je pracovat pro občany naší země. Je mi úplně jedno, jestli se bavíme o levici nebo pravici, my chceme naším programem oslovit kohokoliv, pro koho ten program bude zajímavý.

Jak vnímáte vládní kroky v boji proti pandemii?

To je také jeden z důvodů, proč jsem do toho vstoupil. Koronavirus nezrušíme, ten tady je a je v celé Evropě, ale chování státu nebo vlády je bohužel velmi nepružné a nejasné. Pomáhá pomalu,

vystupování je nejednotné a není to dobře. V této souvislosti však musím poukázat ještě na to, že ani naše opozice nejedná dobře. Opozice by přeci vládě měla pomáhat a místo toho v podstatě jen kritizuje, ale nemám pocit, že by přinášela kvalitní nápady, jak situaci řešit. Je to politikaření mezi politiky a při tom by měl být na prvním místě občan.

Jste připraven na předvolební špinavý boj?

Já už jsem dostal otázku od jednoho nejmenovaného vlivného člověka, co bych chtěl, když do toho nepůjdu. Já jsem odhodlaný a nemůže to nic změnit. Jsem zvyklý na anonymy a vyhrožování zabitím, takže to zvládnu.

Vy neplánujete rodinu a děti?

V mojí práci to vlastně nebylo možné a teď je priorita jasná. Je to velké rozhodnutí jít do politiky, ale jak říkám, jdu do toho po hlavě a ti, co mě znají, vědí, že někteří lidé budou mít problém. Rodinu bych chtěl, ničemu se nebráním, když to přijde, budu rád.

Proč se nová strana jmenuje Přísaha?

Mám pocit, že to ke Šlachtovi jde. Myslím, že přísaha je velmi zavazující a málokdo ji poruší.

Související články

Další články