Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Expertka na propagandu: Rusové si platí v EU svoje lidi! A v Češích probudili nepříčetnost

Expertka na propagandu: Rusové si platí v EU svoje lidi! A v Češích probudili nepříčetnost
Zdroj: Profimedia.cz
Předchozí Další
+ Další 3 fotografie
Rozhovor
Eurovolby klepou na dveře a stovky milionů voličů se rozhodují, komu odevzdají svůj hlas. A tohle rozhodování chtějí Rusové obrátit ve svůj prospěch. Používají k tomu různé metody a v Evropské unii už mají svoje lidi. Z jejich peněz probíhala i kampaň pro brexit. V rozhovoru s eXtra.cz to a mnohem víc řekla novinářka, marketérka a odbornice na propagandu Alexandra Alvarová.

Rusům nejde o blaho obyčejných lidí, prostě chtějí vládnout světu. Oslabení Evropské unie jim hraje do karet, zaplatili brexit a do letošních voleb do Evropského parlamentu rovněž nasypali spoustu peněz.

Jakou roli v tom hraje Čína a dá se zmanipulovaným Čechům vysvětlit, že se chytili do pasti? Na otázky eXtra.cz odpovídala Alexandra Alvarová, expertka na propagandu.

Volby do Evropského parlamentu jsou za rohem. Jsou pro ně největší hrozbou snahy Ruska o jejich ovlivnění anebo je toho víc?

"V tuto chvíli jsou snahy Ruska jednoznačně prioritní hrozbou, protože jde o nejsilněji koordinovaný útok směřující k populaci všech států Evropy. Smyslem tohoto útoku je dostat do europarlamentu co nejvíc zastupitelů z antisystémových stran, které Rusko podporuje. Rusům by to poskytlo přímý politický vliv na dění v Evropské unii."

Jaké prostředky k dosažení svých cílů ve volbách Rusové (a případně další) nejčastěji používají?

"Využívají staré vojenské techniky nazvané Reflexive Control, postavené na znalostech psychologie a kombinatorické matematiky. Tato technika je mimořádně účinná při ovlivňování populace v cílových zemích, zvlášť když uvážíte, že je dnes obohacená o moderní elektronická média a využití internetu. Jde v podstatě o vyvolávání davových psychóz, které zbaví lidi racionálního přístupu k rozhodování. Funguje to na všechny, vzdělané i nevzdělané, lidi z měst i vesnic. Pod vlivem emocí a tlakem okolností jsme schopni dělat neuvěřitelně nevýhodná rozhodnutí a o to Rusům jde. Abychom volili proti vlastním národním zájmům, udělali něco, co nás poškodí, pod vlivem emocí."

Působí už v Evropském parlamentu strana či jednotliví poslanci, u nichž existuje podezření, že jsou ve službách Ruska?

"Ano. Stačí se podívat, jak v europarlamentu hlasují komunisté s extrémní pravici jako jeden muž proti sankcím vůči Rusku nebo proti rezolucím odsuzujícím ruskou okupaci Ukrajiny. Těžko věřit, že někdo popírá realitu kvůli zábavě či hlouposti. A pak tu máme případy půjček na volby, o kterých se hodně psalo. Například Marine Le Pen se neštítila půjčit si od Ruska peníze. Ani Nigel Farage se svými cestami do Moskvy netají."

Jak vliv Ruska na Evropskou unii ovlivňuje každodenní životy jejích občanů?

"Rusové se snaží Evropskou unii oslabit a tratí na tom každý občan. Například když si vyjednává cenu ropy s Ruskem každý stát jednotlivě, Rusové ty slabší prostě přitlačí ke zdi a vezmou je, jak se říká lidově, na hůl. Když to vyjednává EU jako celek, tlačí to ceny dolů a to je výhodné pro nás, ale nevýhodné pro Rusko. Navíc se Rusům nelíbí některé vyspělejší zákony, které jim brání zneužívat ekonomiky menších států pro vlastní obohacování. Oni jsou zvyklí využívat mezery v legislativě a vysávat skrze ně státní rozpočty slabších států, které se neumějí dost silně tomuto typu parazitismu bránit. S evropskými zákony to jde mnohem hůř. Rusové nepotřebují silné zákony proti korupci a proti středu zájmu, naopak. Parazitismus jako forma obchodování je jim vlastní. Ovlivnit získání státní zakázky, tu předražit, pak z ní rozdávat úplatky a navrch ještě pokazit kvalitu a nekonečně vše předělávat, to je jejich styl. Většinou tak činí přes nastrčené firmy a zisky vyperou v zahraničí."

Když se budeme bavit o dlouhodobějších důsledcích, pak je nejpalčivějším problémem odchod Velké Británie z Evropské unie. To poznamená obě strany hodně a na dlouho. Kampaň za brexit prý financovali Rusové, je to pravda?

"Ano, Britové nyní vyšetřují v parlamentu vliv ruských peněz na kampaň za vystoupení z EU. Hlavní sponzor brexitu Aaron Banks byl obchodník s diamanty, který se dostal do velkých finančních potíží. Náhle se z nich zázračně dostal a financoval kampaň za brexit. Jeho manželka je Ruska. Jeho podíl na opuštění EU zmapovalo několik britských médií v čele s novinářkou Carole Cadwalladr."

Kdo je nejsilnějším koněm Rusů v Česku? Neustále se skloňuje jméno prezidenta Miloše Zemana a lidí v jeho pozadí. Pokud by to byla pravda, kdo všechno je do těchto aktivit zasvěcen? Patří mezi ně třeba i mluvčí Jiří Ovčáček?

"Nade vší pochybnost jde o Martina Nejedlého, tam je vliv tak zřejmý, že se jej nikdo ani nepokouší utajit. U dalších osob je to třeba spojit s prokazováním, to je práce pro profesionály."

Už dřív jste zmiňovala, že Česko je pro ruské tajné služby jakousi laboratoří. Proč tomu tak je a kdo to dovolil?

"Nikdo to nezakázal. Jejich postupy jsou nové a velmi propracované. Snaží se pohybovat v rámci jakéhosi pololegálního nebo zcela legálního rámce a ilegální je vlastně jen část jejich operací a větší financování. Nicméně efekt, kterého dosahují, je rozdělení společnosti na agresivní, navzájem se nenávidějící tábory, zmatení a zatemnění historických zkušeností s ruskou nadvládou, vyvolávání strachu z našich spojenců a vyvolávání hněvu vůči vybraným cílům. Dnes je to EU, zítra to může být nějaký jiný obětní beránek, významný podnikatel nebo veřejná osoba. Hněv je tekutý a oni jsou v jeho virtuální eskalaci naprostí mistři. Systematicky tak likvidují subjekty, které jim překážejí na cestě v uchopení vlivu. Lidový hněv je jejich nejsilnější nástroj."

Vnímají ruští představitelé Česko jako ztracenou sféru vlivu, kterou jednoho dne chtějí získat zpátky?

"Jednoznačně. Nijak se tím ani netají. Stačí denně číst a poslouchat ruská média."

Na jaké společenské vrstvy ruská propaganda v Česku nejčastěji míří? A proč?

"Na lidi, kteří mají důvod se hněvat. Na ty, které novodobý nástup demokracie ošidil nebo jim nějak ublížil. Na lidi v exekuci, na lidi s nízkými příjmy, na lidi z vesnic s omezenou nabídkou bydlení a práce. Jejich hněv posilují až k nepříčetnosti výrobou skandálních zpráv na sociálních sítích a rozrýpáváním jejich ran. Rozzuřená masa je to, co jim dobře poslouží. Každý hněv potřebuje hromosvod. A oni jim ho nabídnou. Ukážou prstem, koho je třeba nanávidět."

Velké množství lidí propagandistickým zprávám slepě věří a nenechají si to rozmluvit. Je podle vás přece jenom nějaký způsob, jak jim otevřít oči?

"Jakmile se do tohoto stavu jednou dostanete, už nemůžete ven. Když se dostanete do nějaké sekty, už strašně potřebujete věřit tomu, že je to pravda, jinak by se vám zhroutil svět a vaše bytost by ztratila na hodnotě. Jste součástí nějakého silného myšlenkového celku, máte náhle přátele a lidi s podobným míněním. Kdo by se toho vzdal? Reakce na šíření propagandy musí být vícestupňová od jednotlivců až po parlament."

Změní se něco, až z "trůnu" sesedne Vladimir Putin Anebo je jen tváří a rozhoduje nějaká šedá eminence?

"Rusové měli odjakživa pocit, že zvětšení Ruska o evropské země je v jejich životním zájmu, bez okupace širokého pásu zemí kolem se necítí dost bezpečně. Ten pocit jim zůstal z doby, kdy se Ruskem prohnala Zlatá horda a jim připadá, že nejsou dost velcí a silní, tak pořád chtějí víc. Kvůli zvětšení vlastního vlivu jsou ochotni trpět i řadoví Rusové. Tento pocit nesmíme podceňovat, ten bude v Rusku vždycky. I po Putinovi. Západní kontrarozvědky tento fakt podcenily naprosto fatálně."

Mnoho lidí zase říká, že nebezpečím není Rusko, ale Čína Proč? Co vy na to?

"To je jiný kalibr. Pravda je taková, že to nejsou protiklady, ale mezinárodní spojenci. Co Rusové rozloží, to si Čína pak za babku koupí. Rusové si vliv vynucují, Číňané kupují. Čína je z těch dvou ten nebezpečnější. Má totiž převahu v oblasti financí, umělé inteligence i strategické ukázněnosti. Je trpělivá a téměř nedělá chyby. My přicházíme do kontaktu jen s druhořadými reprezentanty čínského vlivu, ti špičkoví vystudovali americké univerzity a působí všude po světě jako reprezentanti čínské vědy či byznysu, plně podřízeni komunistické straně Číny. Ani Rusku, ani Číně nejde o naše blaho, prosperitu nebo svobodu, na to zapomeňte. Nechtějí peníze, chtějí světu vládnout. O peníze jim jde až v druhé řadě."

Mnoho čtenářů si vzpomíná, že za komunismu se říkalo, že špatné jsou USA. Nyní je zase špatné Rusko. Tito lidé chtějí být neutrální. Dělat si na vše vlastní názor i bez odborníků. Máte pro ně nějaký vzkaz?

"Dnešní svět je multipolární a v něm už mají srovnatelný vliv státy jako Čína, Saúdská Arábie, dokonce Turecko a Rusko. Soupeření USA s Ruskem je minulost. Poměr sil na planetě se totálně změnil a vyrostlo mnoho nedemokratických bohatých režimů, kterým jsou naše hodnoty totálně ukradené. USA jsou jeden z mnoha hráčů na mapě, už ne ten hlavní, proto je hloupé strašit někoho Amerikou. Pokud jde o vztah k naší zemi, Američané u nás, pokud si správně vzpomínám, nikdy nezakládali koncentrační tábory a neposílali k nám poradce pro politické polopravdy. Dnes už je zbytečné stavět Rusko proti Americe jako světové síly, ani jedna země už není velmoc. Z Ruska je gangsterský stát a z Ameriky upadající velmoc na rozcestí mezi demokracií a chaosem. Cítíla jsem větší jistotu ve světě, kde byla ještě Amerika světovým četníkem. To, co se děje teď, je úplně šílené. A nedivím se lidem, že se bojí, protože je těžké se v tom orientovat. Situace je úplně nová, nepřipomíná nic z toho, co známe. A je mnohem nebezpečnější než předtím, protože nejde o žádnou zjevnou válku, bojuje se pod povrchem, v médiích, v lidských mozcích, při volbách, při ovlivněných hlasováních, nepoužívá se střelba, ale vydírání, uplácení a elektronický boj. Většina lidí to pocítí, až když parlament a klíčové autority začnou poslouchat Rusy a Čínu na slovo. Do té doby není nic vidět."

Související články

Další články

Nejnovější kauzy