Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Co ste hasiči Tokio 2020

Nejnovější kauzy

Expertka na hygienu varuje: Nesušte ponožky na radiátoru, je to nebezpečné

Zdroj: profimedia.cz
ohrožuje to zdraví
Do Česka přišla zima, období plné přeháněk, jak dešťových, tak sněhových. Po příchodu domů z práce je tedy občas nutné vysušit mokré oblečení a spousta z nás ho suší právě na radiátoru. Podle britské expertky na hygienu to Emmy Hammett je to ale něco, co bychom rozhodně dělat neměli! Proč?

Emma Hammett se rozhodla obzvláště v těchto časech varovat před nebezpečím, které nám hrozí při sušení oblečení na radiátorech. Ačkoliv se to může zdát jako banalita, takovéto vysoušení oblečení způsobuje vlhkost, kvůli které se v nevětrané místnosti může velmi snadno vytvořit plíseň Ta s sebou pro mnohé nese hrozbu ošklivého onemocnění.

Odborné studie ze Skotska prokázaly, že třicet procent vlhkosti v interiérech vzniká právě kvůli sušení oblečení. Takto vlhký vzduch je pak ideálním prostředím pro tvorbu plísní, z nichž hrozí vznik ošklivých nemocí Tou nejhorší je však aspergilóza.

Aspergilóza je infekční onemocnění, které se vyskytuje převážně u osob se sníženou imunitou Největší problémy s tímto onemocněním hrozí astmatikům, u kterých může vzniknout alergická reakce na patogen, který tuto nemoc způsobuje. Ohroženi jsou však i lidé s vyléčenou rakovinou nebo lidé, kteří podstoupili transplantaci orgánů. Tato nemoc může způsobovat kašel, dušnost, úbytek váhy a dokonce i vykašlávání krve.

Rozšíření vlhkosti se nejlépe vyhnete sušením prádla venku, pořízením automatické sušičky, popřípadě důsledným větráním v místnosti, kde prádlo na radiátoru sušíte.

Související články

Další články