Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Libuše Šafránková

Nejnovější kauzy

Experti odpověděli na dotazy těhotných: Může žena kojit, když je nakažená koronavirem?

Zdroj: Pixabay
+ Další 2 fotografie
Odpovědi
Těhotné ženy už tak musí v průběhu těhotenství řešit spoustu věcí, například jestli správně a dostatečně jí, zda jim nechybí nějaké vitamíny nebo jestli si mají dělat větší starosti s bolestí břicha. Co se může stát, když je žena těhotná v době, kdy řádí koronavirus? Experti odpověděli několik otázek pro portál BuzzFeed.

V posledních dvou měsících se rozmohl nový typ koronaviru po skoro celé planetě. Většina států zaznamenává nové a nové případy nakažené virem COVID-19 Čísla infikovaných i mrtvých tak stále rostou, vznikají preventivní opatření a lidé se zavírají do karantén. Experti odpověděli na řadu dotazů, které se týkají těhotenství a koronaviru.

Covid-19

Virus se objevil v jedenáctimi­lionovém čínském městě Wu-chan, odkud se začal šířit. 30. ledna 2020 Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila kvůli epidemii nového koronaviru globální stav zdravotní nouze. Do 31. ledna 2020 bylo více než 125 potvrzených případů nakažení virem na minimálně 22 místech mimo pevninské území Číny. Vakcína by mohla být zhotovena za 18 měsíců.

Více o tématu

Může se těhotná snáze nakazit?

Těhotenství jako takové s sebou nosí hned několik omezení, žena nemůže moc cvičit, po čase musí využít mateřskou dovolenou, nějaký čas si na sebe nevezme oblečení, které má tak ráda. Bohužel je tělo těhotné ženy o to slabší a tím náchylnější k infekci, ať už jde o chřipku či koronavirus. Tělo v té době pracuje na dítěti a imunitní systém není tak silný.

To však není nijak vážné, těhotné si budou muset dávat ještě větší pozor než ostatní lidé. "Jsou tu nemoci, kterými se těhotná žena může rychleji nakazit," promluvil o problému Roger Shapiro, který na Harvard Medical School učí imunologii a infekční choroby. "V tuto chvíli nevíme, jestli bude Covid-19 jednou z nich," dodal docent pro portál BuzzFeed

Co se stane těm, které se v těhotenství nakazí?

Devět těhotných žen bylo přijato do nemocnice ve Wu-chanu během druhé poloviny ledna a ty byly pozorovány opravdu detailně. Sedm z nich mělo horečku, čtyři kašlaly, tři trpěly bolestí svalů, dvě škrábalo v krku a dvěma ženám bylo celkově nevolno.

"Ani jedna z pacientek netrpěla vážnými příznaky Covidu-19 a ani nezemřela," uvedli autoři jedné ze studií. Čtyři z těchto devíti žen porodilo své dítě dřív, ale pořád po 36. týdnu. Není dokázáno, zda to bylo kvůli nákaze a děti přišly na svět relativně zdravé. Další studie neprokázaly žádné vážné symptomy ani úmrtí.

Jsou děti náchylnější k nákaze?

"Znovu, není dostatek důkazů na to, abychom si mohli být jistí. Ale zatím to vypadá, že děti nejsou ve velkém nebezpečí," uvedl jeden z expertů pro web BuzzFeed. Ve studii z Journal of the American Medical Association je uvedeno, že čínské děti od 1 do 11 měsíců nepotřebovaly intenzivní péči a ani neměly žádné vážné komplikace.

"Všech devět dětí mělo alespoň jednoho rodinného příslušníka, který byl nakažen koronavirem. Je skvělé, že děti neměly žádné vážné příznaky, ale pořád to byl jen malý průzkum," dodal docent Shapiro.

Koronavirus: Důležité kontakty

Infolinka Státního zdravotního ústavu pro kohokoliv, kdo se potřebuje poradit v souvislosti s koronavirem, je k dispozici nonstop, 24 hodin denně a 7 dní v týdnu na číslech 724 810 106 a 725 191 367.

https://www.mzcr.cz/

Více o tématu

Jak se mohu vyhnout nakažení sebe i dítěte?

"V první řadě se nechte očkovat proti chřipce," odpověděl Shapiro. "V Americe je klasická chřipka rozšířenější než nový koronavirus a je také mnohem nebezpečnější pro těhotné ženy a jejich děti," dodal. Děti se mohou nechat očkovat už v šesti měsících. Dále musí matka sledovat a splňovat preventivní opatření, aby se nenakazila.

Co mám dělat, když mám pocit, že jsem onemocněla já nebo dítě?

"Určitě okamžitě kontaktovat příslušného doktora nebo linku pro to určenou. Pokud jste těhotná, i malá horečka může být rizikem pro vás nebo vaše nenarozené dítě," uvedl jeden z expertů.

Pokud jsem nemocná, můžu i nadále kojit?

Běžný postup je, že nemocná matka by v kojení měla pokračovat. Mateřské mléko obsahuje protilátky a další živiny, které jsou pro dítě dobré. Několik studií dokázalo, že v mléce se žádný virus nenašel. "Myslím si, že kojení by se nemělo přerušovat, nemáme teď žádné důkazy o tom, že by virus v mateřském mléku byl," vysvětlil Shapiro.

Matka by samozřejmě při kojení rozhodně měla mít respirátor, na dítě by neměla kýchat a ani kašlat. Určitě by si před i po kojení měla umýt ruce.

Související články

Další články