Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Expert o Svatbě na první pohled: Věrohodné jak hádání z karet, věda přirozenost nikdy nenahradí

Jan Cimický zhodnotil Svatbu na první pohled.
Zdroj: eXtra.cz, archiv TV Nova, archiv ČT
+ Dalších 7 fotografií
ORTEL
Začátek sociálního experimentu v reality show Novy Svatba na první pohled, v níž psychologové a biologové pomáhají najít nezadaným vhodný protějšek pomocí testů osobností nebo čichu, vyvolal velký ohlas. Může ale vědecká metoda nalézání partnera na život opravdu fungovat? Svoje k tomu řekl psychiatr Jan Cimický (72).

Jan Cimický vědecké metodě nevěří

Známý odborník na lidskou duši není žádný velký příznivec vztahové vědy a odborného hledání partnerské kompatibility.

„Jsem tradicionalista, hledání vhodných protějšků bych raději nechal na přirozených pudech člověka. Tohle mi připadá jako blízké hádání karet a různým magickým věcem. Partnerství tvoří komplexní soubor mnoha různých věcí, které kolikrát věda neumí změřit. Ale třeba se pletu, někomu to vyjít může, což ostatně může vyjít i lidem při náhodném setkání. A to je na životě to krásné,“ řekl eXtra.cz MUDr. Jan Cimický

Svatba na první pohled je pouhá zábava

Při výběru partnera a jeho udržení nás ovlivňuje tak obrovské množství věcí, že bych to opravdu nechal na přirozenosti a metodě pokus omyl než na různých údajných odbornících a vědcích. Proti tomu pořadu ale nic nemám. Budeme-li to brát jen jako zábavu, tak proč ne,“ myslí si o Svatbě na první pohled

Soutěžící nejsou zoufalci

A co podle něj vedlo několik tisíc lidí, aby se přihlásilo na casting?

„Nemusí to být jen tím, že dosud měli problém najít partnera. Třeba jen hledají dobrodružství. Podle mě nepůjde o zoufalce, ale o ty, kteří se nebojí riskovat,“ míní.

Pořad připomíná minulost

Zároveň si nemyslí, že by hledání partnera dnes bylo podstatně těžší než dřív.

„Vždy to byla složitá záležitost. Tenhle pořad vlastně částečně připomíná situaci před sto lety, kdy se lidé do svatby také vůbec neznali a vybral je k sobě někdo třeba kvůli majetku a podobně. Dnes je zase výhoda, že když člověk zjistí, že s tím druhým nejde dál žít, může mnohem jednodušeji vztah ukončit. Před sto a více lety to bylo často naprosto nemyslitelné,“ dodal Cimický.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy