Trendy tagy Čauky lidi Survivor Česko 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Expert má jasno: Zrušení daně z nabytí nemovitosti pomůže rodinám, víc utratí

Ekonom Lukáš Kovanda je zároveň členem Národní ekonomické rady vlády (NERV).
Zdroj: extra.cz
peníze
Sněmovna zrušila daň z nabytí nemovitosti, kterou platil kupující. Změnou přijde stát o 13 miliard korun. Podle odborníka udělali politici dobrý krok, protože tato suma zůstane lidem, kteří ji utratí. Kola ekonomiky se tak budou točit, což přispěje k návratu z koronakrize do období prosperity.

4% daň z hodnoty nemovitosti platí kupující, kromě těch, kdo kupují novostavbu. Sněmovna dnes tuto daň zrušila. Tím ale veřejné rozpočty přijdou o 13 miliard korun. Jak to hodnotí odborník?

"Pokud vláda, resp. veřejné rozpočty kvůli zrušení daně z nabytí nemovitosti přijdou o 13 miliard, jak argumentují sociální demokraté, jaká je to vlastně škoda? Zdá se totiž, že je příhodnější nechat zvláště právě v této náročné době těchto 13 miliard v kapse lidem, ať s nimi naloží dle svého. Sami nejlépe vědí, jak a za co je utratí. Podpoří tak sami ekonomiku přirozeným, tržním způsobem, a to namísto vlády, jejíž administrativní podpora má zatím dost nedostatečný efekt," soudí ekonom Lukáš Kovanda.

Pomůže to rodinám

Co se týče zrušení odpočtů úroků z hypoték, je podle něj dobře, že k němu nedojde. "Protože by to zbytečně tlumilo výše uvedené příznivé efekty, které bude mít na realitní trh zrušení daně z nabytí nemovitosti," uvedl expert pro eXtra.cz.

Podle ekonoma zrušením této daně pomůže stát hlavně lidem s nižšími přijmy. "Z hlediska ekonomiky jako celku se jedná o nejlepší možný výsledek, který učiní bydlení dostupnějším třeba i mladým rodinám s dětmi," doplnil.

Související články

Další články