Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Experimentální lék Remdesivir, který vyléčil nakaženého taxikáře, budou vyrábět Češi

Experimentální lék Remdesivir, který vyléčil nakaženého taxikáře, budou vyrábět Češi
Zdroj: Pixabay
+ Dalších 6 fotografií
Vývoj léku
Lék Remdesivir si můžete pamatovat z dob koronavirové pandemie. V té době byl totiž podáván jedincům, kteří se potýkali s těžkým průběhem onemocnění covid-19. Středočeská společnost Santiago chemikálie má k dispozici vlastní technologii přípravy léku, který vyvinul Čech Tomáš Cihlář v americké firmě Gilead Sciences.

"Pro výzkumná centra a jejich vědecké účely jsme proto připravili sety pěti látek, které Světová zdravotnická organizace označila jako nejnadějnější v boji proti koronaviru Součástí setu je i látka remdesivir, kterou jsme úspěšně syntetizovali přímo v naší laboratoři," prohlásil Kryštof Šigut, který stojí v čele společnosti Santiago chemikálie. Sadu látek pojmenovali Aviromix.

"Set umožní rychlejší a účinnější vývoj a testování léků jak proti covidu-19, tak proti jiným virům. V rámci evropského trhu jsme schopni sety dodat zhruba do 48 hodin," dodal ředitel Šigut.

Jako první získalo od společnosti Santiago chemikálie sadu látek mezinárodní výzkumné centrum Biocev. Ti mají k dispozici sto balení Aviromixu. "Usnadní nám vývoj nových léčebných přístupů proti virovým onemocněním včetně covidu-19," podotkl ředitel Biocevu Pavel Martásek.

Remdesivir zabírá ve vážných případech

Americký experimentální lék Remdesivir byl podán českému taxikáři, který byl v ohrožení života a připojen na plicní ventilaci. Muž dostal celkem deset dávek, odpojit od mimotělního oběhu a plicní ventilace ho lékaři mohli už po čtvrté dávce. Po 56 dnech v nemocnici byl propuštěn a přehodnotil své priority. K taxíku se už vracet nechtěl a rozhodl se pro klidnější a bezpečnější zaměstnání, aby mohl trávit čas s rodinou.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy