Trendy tagy Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020 finále MasterChef 2020

Nejnovější kauzy

Exkluzivně: Psycholožka, která upozornila policii na podezření ze zneužívání. „Udělala bych to znovu!“

„Je to mediální štvanice, ale udělala bych to znovu,“ tak se dají shrnout slova soudní znalkyně z oboru klinické psychologie v Klatovech a oznamovatelky podezření ze sexuálního zneužívání pět a půl roku staré dívky z Nýrska.

Média musí informovat a musí informovat rychle. Zároveň ale objektivně. Zatímco se matka dvou dívek, jejichž otec spáchal sebevraždu poté, co začal být vyšetřován policií, vcelku čile vyjadřovala i s některými rodinnými příbuznými do médií, o ostatních účastnících velmi závažného případu nebylo příliš slyšet. Oslovili jsme proto oznamovatelku celé věci, Mgr. Ivanu Holubcovou, Ing.

Hodně lidí si plete dvě hlavní ženy případu, a to Mgr. Dominiku Bezděkovou, která byla kvůli mylným informacím ze strany matky uváděna jako logopedka, ačkoliv je speciální pedagožka, a již zmíněnou klinickou psycholožku Mgr. Ivanu Holubcovou, Ing.

Holčička nejprve docházela za Bezděkovou do poradny speciální pedagogické péče. Po druhém sezení vyšly najevo skutečnosti, které Bezděková konzultovala se dvěma nezávislými renomovanými dětskými psychology, kteří situaci vyhodnotili jako závažnou. Následně dívku vyšetřila právě klinická psycholožka Holubcová, která vše oznámila. Kriminální policie poté, co situaci vyhodnotila, zahájila vyšetřování.

Právě paní Holubcová, která byla oznamovatelkou celé věci, nám mimo jiné přiznala, že to, jak se celá věc vyvinula, ji velmi zaskočilo.

„Měla jsem sto chutí jít do důchodu, skoro jsem rezignovala. To pojetí bulváru a celková reakce veřejnosti nás zaskočily všechny, skutečně všechny. Jak se má teď nebát další psycholog, logoped, kdokoli, ohlásit podobné podezření?“ ptá se Holubcová.

„Je to mediální štvanice, neumím to jinak nazvat. Novináři, kteří sem přicházejí, jsou překvapeni realitou. Jsme speciální pedagogové, víme, co děláme, měli jsme podezření na trestnou činnost a ohlásili jsme to,“ řekla pro eXtra.cz psycholožka a dodala, že neohlášením by se ona sama dopustila trestného činu, protože při podezření na páchání trestné činnosti má ze své pozice oznamovací povinnost.

Několikrát také upozornila na to, jak ji velmi mrzí hon, který se pořádá na paní Bezděkovou, která v podstatě pouze plnila svoji povinnost a není nejmenší důvod ji z ničeho vinit. Podle Holubcové postupovala Bezděková přesně podle zákona, profesionálně a tak, jak měla.

Na otázku, zda by se zachovala stejně, odpověděl Holubcová bez přemýšlení „samozřejmě bych se zachovala stejně, je to ostatně má povinnost“.

Je u nás pro tyto případy dobře nastavený systém? A co si Holubcová myslí o vyjádřeních sexuologa Petra Weisse? Sledujte eXtra.cz

Související články

Další články