Trendy tagy Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020 finále MasterChef 2020

Nejnovější kauzy

Exkluzivně: Neuvěřitelná zpověď matky z Nýrska, které se kvůli sociálce oběsil přítel

Na snímku Marta J. s dcerou při Vítání občánků.
Povídali jsme si paní Martou, ženou, které se nejvíce týká případ, jenž si vyžádal velkou pozornost a kolem kterého stále panuje hodně nejasností. Vše začalo podezřením speciální pedagožky na zneužívání dětí v rodině na základě výpovědi dcer, pokračovalo odebráním dětí z rodiny a skončilo to sebevraždou otce, který odešel v noci z domu a oběsil se.

Paní Marta má obě dcery opět ve své péči. V rozhovoru potvrdila, že rozhodně se svými právníky hodlá dál bojovat za očištění jména jejího partnera, a zároveň, že prožívá těžké chvíle, a to nejen po stránce psychické, ale také proto, že musí řešit běžné životní situace, jako je placení nájmu či školky a prostředky se hledají těžko.

Jak nyní probíhá váš běžný den s děvčaty?

S holkama vstáváme v 6.30, holky snídají, koukají se na pohádky, pomůžu jim oblíct se do školky. V 15.15 jdu pro ně do školky, pak jdeme nakoupit, doma uvaříme večeři nebo jdeme ještě ven nebo na návštěvu (teď v zimě, když je tepleji, tak jsem s nimi často jezdila na různá dětská hřiště v okolí). Chodíme spát v 21.00, před spaním si povídáme, co jsme ten den dělaly.

Takže se věci pomalu vrací do starých kolejí?

Do starých kolejí se vše vrátí, až začnu chodit do práce a možná si zpět přivezeme našeho pejska, zlatého retrívra Koru. Bude to vše náročné na organizaci s hlídáním děvčat.

Na Facebooku jste zveřejnila číslo k transparentnímu účtu, máte po smrti muže finanční problémy?

Přítel vydělával cca 13 000 Kč, ty budou chybět. Zpočátku jsem byla zoufalá, nevěděla jsem, z čeho budu žít, jak vše poplatím, jak budu moct chodit do práce, jak zaplatím zpopelnění přítele, když nemám skoro nic našetřeno. Pak jsem dostala finanční dar od města Nýrska 30 000 Kč, to mě trochu uklidnilo.

Na co máte v plánu darované peníze na transparentním účtu používat?

Platila bych z toho školku, možná nájem a poplatky – to, co platil táta dětí.

Jste stále přesvědčená o nevině svého partnera?

Ano, jsem, jsem přesvědčená, že vše bylo na základě obrázku a návodných otázek. Podle obrázku, který jsem viděla v televizi, bych řekla, že se mé dcerce zrovna malovat nechtělo, jinak maluje i detaily a barevně. Přítel se do péče o děti vždy hodně zapojoval. Koupání byla jeho „práce“ na moji žádost, chtěla jsem, aby získal jistotu, když je chová, aby děti jako miminka znaly i jeho. Často je přebaloval, nechával odkrknout apod. Já se mezi tím mohla věnovat třeba odpočinku nebo domácnosti. Vždy, když jsem přijela z porodnice, tak mi řekl: „Máma půjde odpočívat a my ji zavoláme, až budem mít hlad.“ Dcera se mi nikdy nesvěřila, že by jí táta dělal něco, co by se jí nelíbilo. Nikdy se mužů nebála. Ráda s tátou jezdila do lesa, často ho přemlouvala, aby jeli. Také jeho neteře od sestry a bratra, které jsou již dospělé, ho měly rády.

Chystáte nějaké další kroky k očištění partnerova jména?

Ano, snad mi v tom pomohou dva skvělí právníci, JUDr. Judita Jakubčíková a JUDr. Pavel Hrtús.

Napsala jste, že vás média chtějí zničit, proč si to myslíte?

Myslela jsem OSPOD. (Orgán sociálně-právní ochrany dětí, tzv. „sociálka“, pozn. red.)

Jak se cítíte psychicky, lidově řečeno „jak jste na tom“? Pomáhá vám někdo nebo vyhledala jste odbornou pomoc?

S dcerami a doma se cítím dobře. Pomáhají mi moc lidé v okolí a příbuzní. Cítím se tak, že jsem ztratila velkou oporu ve svém životě a důvěru v instituce a zákony.

Existuje pro vás nějaké zadostiučinění? Co by se muselo stát, abyste si řekla, že vše dopadlo podle vás naprosto spravedlivě?

Podle mě nemůže platit, aby se při pouhém podezření braly děti z rodin a čekalo se na prověření celé události, což trvá měsíce. Odebrání dětí je velmi stresující pro všechny jeho účastníky. Je to nebezpečné pro celou společnost. Děti mají vyrůstat v klidu a bezpečí domova.

V případě, že byste chtěli paní Martě finančně pomoci, můžete poslat libovolnou částku na transparentní bankovní účet u Fio banky: 2800742685/2010

Související články

Další články