Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Exkluzivně: Ivan Vyskočil vyhrál nad policií. Musí provést pitvu a znovu vyšetřit smrt jeho syna (†46)

Ivan Vyskočil se synem Jakubem v roce 2021.
Zdroj: profimedia
+ Další 2 fotografie
ZMĚNA

Doteď to vypadalo, že nešťastný herec Ivan Vyskočil (76) se nedočká pořádného vyšetření úmrtí svého syna, šéfa BusLine Jakuba Vyskočila (†46), který měl podle původních závěrů policie spáchat sebevraždu. Jenže když umělec žádal nařízení zevrubné soudní pitvy, která by mohla vyvrátit pochybnosti, vyšetřovatelé ho odmítli. Teď ale dostali příkaz seshora, aby ji provedli.

Ivan Vyskočil: Dočkal se spravedlnosti

Tři měsíce po úmrtí podnikatele Jakuba Vyskočila (†46), který před smrtí tvrdil, že mu bylo vyhrožováno, se rodina konečně dočkala toho, co od vyšetřovatelů žádala od začátku.

Provedli jenom zdravotní pitvu, která je mnohem méně podrobná než soudní (podrobnosti na konci článku – pozn. red.). Jenže vyšetřovatelka nám ji obratem zamítla, ještě ani nestihla přečíst všechny podklady, které jsme jí poslali. Že se Jakub nezabil sám, o tom jsem prakticky přesvědčen. Měl velké plány, těšil se i na svatbu. Naštěstí naše zarputilost se vyplatila a vrchní státní zastupitelství nyní nařídilo provedení soudní pitvy,“ řekl eXtra.cz herec Ivan Vyskočil.

O problémech s pitvou informoval už dříve i web Blesk.cz.

Nové vyšetřování

„Vrchní státní zastupitelství zároveň přikázalo, aby proběhlo nové prošetření případu, protože uznalo naše námitky, že jemu podřízená státní zastupitelství nejednala dostatečně důsledně a udělala chyby,“ zdůrazňuje.

Tělo jeho syna je již tři měsíce v chladicím boxu, po provedení pitvy budou mít zesnulý i jeho otec konečně klid. „Z policie už volali s dotazem, jestli tělo ještě nebylo na kremaci. Nevím, jestli to bylo k jejich smůle, nebo radosti, ale každopádně k tomu zatím nedošlo a soudní pitva tím pádem bude muset proběhnout,“ podotkl herec.

„Nejzajímavější z dopisu ze státního zastupitelství pro mě je pasáž, v níž stojí, že mám ústavní právo na účinné vyšetřování. Celou dobu nám ho odpírali a káleli nám na hlavu. Jsem rád, že mi vrchní státní zastupitelství aspoň trochu vrátilo víru ve spravedlnost,“ doplnil.

Změna chování policie

„Lehce se to ale pohnulo už předtím. Dva měsíce je nezajímalo, co rodina ví o synových posledních chvílích, před časem si nás nakonec pozvali na výslech. Obhajovali se, že udělali vše podle zákona, tak jsem do protokolu zdůraznil, že podle zákona se dá vyšetřovat dobře a poctivě, nebo to podle zákona lze odfláknout. A oni bohužel udělali to druhé,“ dodal Ivan Vyskočil.

Podezřelých okolností v případu bylo podle jeho názoru více. Jakub měl například potrhané oblečení, i když zásadně chodil vždy jako ze škatulky. Na místě spolujezdce se nenašly žádné stopy, i když den před smrtí Vyskočila mladšího zde seděla jeho družka, mohlo tak dojít k jejich setření někým třetím. Ze strany policie prý také vůbec nedošlo k identifikaci těla příbuznými, záhadné mají být i rozporuplné výpovědi o množství krve na místě nálezu těla.

Proč soudní pitva?

A proč vůbec rodina tolik trvala na soudní pitvě?

„Doktoři, kteří prováděli zdravotní pitvu, sami uvedli, že to, co po nich policie požadovala objasnit, nemohou dělat, že k tomu slouží právě soudní pitva. A protože jim některé věci připadaly zvláštní, třeba že nenašli kulku (kterou pak najednou někde záhadně nalezli policisté), našli jen střepiny z pláště střely, tak sami přímo provedení soudní pitvy doporučili,“ řekl eXtra.cz Vyskočil již dříve.

„Potvrdili nám to oba dva: lékařka, která pitvu přímo prováděla, a její kolega, který u toho také byl. Policisté ale i přes tohle jasné doporučení soudní pitvu nenařídili,“ nechápal herec rozhodnutí strážců zákona.

„U zdravotní pitvy se nedělá takzvaný střelný kanál, trajektorie střely, což je nesmírně důležité. Mohlo by to objasnit, zda zbraň držel opravdu Jakub, nebo někdo cizí,“ věřil Vyskočil. Nyní se tak konečně dočká odpovědí.

Ivan Mládek: Zdraví jde stranou. Budu koncertovat, dokud nechcípnu, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy