Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Evropský parlament schválil rezoluci proti Andreji Babišovi: Pro bylo 510 europoslanců z 664

Evropský parlament schválil rezoluci proti Andreji Babišovi: Pro bylo 510 europoslanců z 664
Zdroj: Showpix.cz
+ Dalších 6 fotografií
rezoluce
V pátek večer poslanci Evropského parlamentu schválili rezoluci kritickou k možnému střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše (65). Pro právně nezávazný dokument, který vyzývá české úřady k řešení střetů zájmů vrcholných politiků a Evropskou komisi k netoleranci zneužívání peněz z rozpočtu EU, hlasovalo celkem 510 europoslanců z 664 přihlášených.

Schválení rezoluce vychází z lednové debaty poslanců o zneužívání peněz z unijního rozpočtu, kdy se situace v Česku dočkala výrazné kritiky. V únoru Evropský parlament vyslal do Česka kontrolní výbor, který podle jeho šéfky Moniky Hohlmeier shledal, že úřady neumějí střety zájmů politiků kontrolovat.

V textu rezoluce stojí, že český premiér Andrej Babiš stále kontroluje holding Agrofert a zároveň má vliv na rozdělování peněz z kasy EU v Česku, což podle dokumentu zpochybňuje výkon jeho funkce. Pokud bude prokázán střet zájmů, měl by se podle europoslanců Babiš buďto vzdát svých veřejných funkcí, zbavit spojení s Agrofertem, nebo by Agrofert měl přestat přijímat evropské peníze.

Auditoři Evropské komise v loňské zprávě týkající se dotací ze strukturálních fondů EU konstatovali, že Babiš je ve střetu zájmů. Ve zprávě stojí, že premiér má stále vliv na holding Agrofert i přesto, že ho roku 2017 vložil do svěřeneckých fondů. To Andrej Babiš odmítá s tím, že mise Evropského parlamentu v Česku je podle něj zpolitizovaná záležitost, jejímž účelem je ovlivnit výsledek auditní procedury.

Urážlivá slova Andreje Babiše

Když v únoru poslanci Evropského parlamentu dospěli k závěru, že české úřady nedokážou střety zájmů kontrolovat a efektivně řešit, Andrej Babiš prohlásil šéfku mise Moniku Hohlmeier za pomatenou. České členy, jmenovitě Tomáše Zdechovského a Mikuláše Peksu, pak označil za vlastizrádce. Jeho slova poslanci odsuzují a považují za nepřípustné, aby europoslancům bylo za jejich práci vyhrožováno.

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy