Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Evropo, řiď se podle Tchaj-wanu, který to zvládl: 12 doporučení, jak se bránit koronaviru

Evropo, řiď se podle Tchaj-wanu, který to zvládl: 12 doporučení, jak se bránit koronaviru
Zdroj: Pixabay.com
+ Dalších 9 fotografií
koronavirus
V současné době je po celém světě více než 160 tisíc nakažených koronavirem. Zhruba více než 5 800 pacientů nemoci podlehlo. Evropa se potýká s přísnými nařízeními a všechny země jdou postupně do izolace. Mezi země, které zvládly koronavirus na jedničku, se řadí Tchaj-wan. Spisovatelka a překladatelka Radka Denemarková poskytla pro Seznam Zprávy zkušenost s epidemií na Tchaj-wanu, kde je od počátku ledna. Tohle jsou doporučení, kterými byste se měli řídit.

Zatímco ještě před dvěma týdny byla Evropa téměř nedotčená zákeřným koronavirem, tak v současné době se stala epicentrem pandemie. Jednotlivé státy Evropy přistupují k velmi tvrdým opatřením. Španělsko jde od pondělí do karantény, uzavírají se pomalu hranice a pohyb na veřejnosti se omezuje jen na ty nejnutnější případy.

V Česku je momentálně 231 pacientů s koronavirem. Podle posledních informací je mezi nakaženými 19 dětí ve věku do 14 let. Koronavirus se potvrdil u 12 chlapců a 7 dívek. Nakažených seniorů nad 65 let, kteří jsou nejohroženější skupinou, je 32.

Mezi země, které koronavirus zvládly, patří Tchaj-wan, kde podle slov spisovatelky a překladatelky Radky Denemarkové vláda jednala rychle, věcně, s týmem odborníků s přesnými instrukcemi. Hlavní slovo měl epidemiolog, šéf krizového centra.

"Země zažila epidemii SARS a poučila se, že nesmí podceňovat žádný detail. Vrchol epidemie, ke které se blíží Evropa, byl v lednu a únoru. Tchaj-wan okamžitě zajistil roušky a dezinfekci pro každého občana, v počtu nejméně tří kusů. Testy na koronavirus byly pro všechny a zdarma. Na lidském neštěstí se nevydělává," nechala se slyšet pro Seznam Zprávy.

Zároveň Radka Denemarková zveřejnila doporučení, kterými by se lidé měli řídit:

  • Vyhýbejte se místům, kde se shromažďuje velké množství lidí.
  • Kdykoliv opouštíte byt, tak pouze s rouškou.
  • Pokud kašlete, tak nikdy do dlaní.
  • Důležitá je obecně zvýšená hygiena rukou, noste s sebou všude kapesní dezinfekční prostředky.
  • Nedotýkejte se očí.
  • Nepodávejte si ruce.
  • Denně provádějte kontrolu hlavně u starších osob (po nádechu nejméně 10 sekund zadržet dech, pokud nepocítíte potřebu kašle, v plicích nedošlo k nákaze. V případě potíží prosím volejte na příslušné telefonní číslo, zařídíme vše potřebné).
  • Pijte jen teplé nápoje (ve shodě s tělesnou teplotou, studené nápoje tělo zatěžují).
  • Dbejte na dostatek antioxidantů (vitaminy C, ovoce a zelenina).
  • V dopravních prostředcích dodržujte rozestupy.
  • Madel v metru a dopravních prostředcích se přidržujte předloktím, nikoli rukama.
  • Obecně dbejte, aby ústa a krk byly vlhké, ne suché. Minimálně každých 15 minut vypijte několik doušků tekutiny. I když se virus dostane do úst, voda nebo jiná tekutina ho vypláchne skrze jícen do žaludku a tam ho žaludeční kyselina zničí. V případě, že nepijete pravidelně hodně vody, může virus vstoupit do dýchacích cest a plící.

Bolestná zpověď Moniky Binias: S o 24 let mladším Petrem přišli o dítě. Bojovala i s tchyní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy