Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Letadla z Británie od poledne nesmí do Česka: Nová mutace koronaviru se šíří i u nás

Letadla z Británie od poledne nesmí do Česka: Nová mutace koronaviru se šíří i u nás
Zdroj: profimedia.cz
covid-19
Nová mutace koronaviru, která se podle britských zdravotníků šíří rychleji než předchozí typ, dohnala Světovou zdravotnickou organizaci k tomu, aby evropské státy vyzvala k ostražitosti. Ty se tak před Británií uzavírají. Česká Národní referenční laboratoř přitom podle informací deníku Právo novou mutaci covidu-19 registrovala u českých pacientů začátkem podzimu, tedy v době, kdy druhá vlna epidemie zasahovala naplno. Od pondělního poledne pak nesmí letadla z Británie na našem území přistávat.

„Na více místech v Česku, především v Praze a ve Středočeském kraji, se zcela nezávisle na sobě objevují nové varianty koronaviru. To jsou naše zjištění, protože většina námi vyšetřovaných vzorků pochází z Prahy a okolí. Nicméně stejná situace je pravděpodobně v celé republice,“ vysvětlila deníku Právo Helena Jiřincová, vedoucí Národní referenční laboratoře pro chřipku a nechřipková respirační virová onemocnění.

Ačkoliv by zjištění, že se Českem šíří nová mutace, vysvětlovalo, proč se někteří pacienti po prodělání covidu-19 nakazili znovu, podle vedoucího výzkumné skupiny Strukturní virologie v CEITEC (Středoevropský technologický institut) v Brně by zmutovaný koronavirus neměl představovat zásadní problém pro výrobce vakcíny. „Zjištěná mutace znamená malou změnu spike proteinu a je pravděpodobné, že účinnost vakcíny neovlivní,“ řekl Pavel Plevka.

„Ne ve všech mutacích se shodujeme. Některé vznikají nezávisle na sobě jako reakce na imunitní odpovědi lidského organismu, jiné se šíří v souvislosti s cestováním lidí. Mutace je pozorována na celém světě. Občasné případy prokázané reinfekce mohou souviset právě s těmito změnami,“ řekla Jiřincová s tím, že sice neví, jaká mutace se šíří Británií, ale že nová varianta viru byla už v září odhalena v několika zájmových ohniscích v Praze.

Vakcína

Podle Heleny Jiřincové mohou být lidé právě kvůli mutacím rádi za to, jaká technologie byla použita při výrobě vakcín. „Jde o mRNA vakcíny a ty mají výhodu, že se u nich snadno změní matrice sloužící pro tvorbu proteinu. Tedy, že na jiné varianty viru může výrobce rychle odpovědět. Vysvětlila bych to asi tak, jako když na kabát našijete nové knoflíky. Látka i střih zůstávají, šicí stroje jedou dál, jen se použijí jiné knoflíky,“ vysvětlila.

Lety z Británie

Česká republika zastaví lety z Velké Británie od dnešních 12:00, oznámilo ráno ministerstvo zdravotnictví na twitteru. Lety ruší i další evropské státy kvůli nové mutaci koronaviru, která byla zjištěna na jihu Anglie a podle expertů se může šířit rychleji než ostatní kmeny. Už od neděle musí lidé přijíždějící ze Spojeného království do Česka nastoupit do povinné domácí karantény.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy