Trendy tagy Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020 finále MasterChef 2020

Nejnovější kauzy

Evropa se kvůli masakru v Paříži štěpí na dvě zóny: Schengen už prý nebude pro všechny! Kde bude ČR?

Angela Merkel a Francois Hollande připomínají dva papírové pytlíky
v silné vichřici…
Zdroj: profimedia.com
Evropa začala zmatkovat. Stačil k tomu teroristický útok v Paříži a uprchlická vlna. Schengen jako zóna volného pohybu? Prý už to bude platit jen pro některé země. Kdo bude mít smůlu?

Toto jsou zcela zásadní věci, které radikálně změní život v Evropě. Několik západních zemí se podle britského deníku Daily Mail dohodlo, že výrazně zmenší schengenský prostor.

V rámci plánu na záchranu Evropy mají být z Schengenu vyhozeny některé jižní a východní státy EU. Podle Daily Mailu se o těchto změnách bude jednat v pátek na summitu EU. A kdo prý bude ze Schengenu vyškrtnut? Podle Daily Mailu to bude Itálie, Španělsko, Maďarsko, Slovensko a Polsko. Plán pro De Telegraaf potvrdil i nizozemský ministr zahraničí Bert Koenders.

Takzvaný „mini Schengen“ prý nyní chtějí Belgie, Francie, Německo, Lucembursko a Nizozemsko. Tímto krokem chtějí západní země zachránit volný pohyb po Evropské unii, který je v současné uprchlické krizi v ohrožení. Na hranicích mají být podle Daily Mailu zavedeny striktní kontroly všech příchozích, jejichž jména a další údaje budou porovnávány s protiteroris­tickou databází.

Pro Českou republiku, která má zatím všechny své hranice uvnitř Schengenu, by taková změna znamenala, že by musela začít chránit hranici se Slovenskem a Polskem. Tato hranice měří více než tisíc kilometrů. ČR zrušila kontroly na hranicích na konci roku 2007.

„Všichni jsme si vědomi toho, že Schengen je v potížích. Snažíme se najít způsob, jak snížit zátěž, kterou způsobuje migrační krize,“ uvedl pro Daily Mail nejmenovaný diplomat EU.

Europoslanec Pavel Telička (hnutí ANO) tvrdí, že o zmenšování Schengenu zatím nic neví. „Nemám podobné informace,“ uvedl Telička pro ČT24. Telička ale připustil, že existují hlasy, které považují Schengen za mrtvý. Také uvedl, že se vedou diskuze o integritě Schengenu.

Související články

Další články