Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 Love Island 2022

Itálie evakuovala Mont Blanc: Trhá se ledovec, chatám a silnicím hrozí zavalení

Itálie evakuovala Mont Blanc: Trhá se ledovec, chatám a silnicím hrozí zavalení
Zdroj: Profimedia.cz
Evakuace
Italskou stranu nejvyšší evropské hory Mont Blanc uzavřeli a probíhá evakuace. Část ledovce Planpincieux se totiž denně posouvá o 50 až 60 centimetrů, podle úřadů by tak mohlo hrozit jeho utržení. Příčinou je prý probíhající klimatická změna.

Italská část nejvyšší evropské hory Mont Blanc je od tohoto týdne uzavřená. Nařídil to starosta tamějšího města Courmayeur Stefano Miserochhi.

K zákazu pohybu lidí v údolí Val Ferret vydal rozkaz poté, co odborníci varovali před hrozbou utržení obřího ledovce Planpincieux. Denně se prý posouvá o 50 až 60 centimetrů.

Proběhla i preventivní evakuace některých horských chat, kterým spolu s přilehlými silnicemi hrozí zavalení. Nyní už by turistům ani místním nebezpečí hrozit nemělo, informoval portál cnn.com.

Starosta Miserochhi vidí příčinu trhání ledovce v klimatické změně, na kterou dlouhodobě poukazuje 16letá aktivistka Greta Thunberg. "Znovu se ukazuje, že hora kvůli klimatickým změnám prochází proměnou," řekl Misserochhi.

Mont Blanc leží na státní hranici Itálie s Francií a je vyoský 4809 metrů nad mořem. Každoročně přiláhá stovky tisíc turistů nejenom z Evropy.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy