Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Karel Gott (zpěvák) Ivana Gottová StarDance 2019 Extra Host (pořad)

Nejnovější kauzy

Eurovolby 2019: Vše, co potřebujete vědět, abyste správně odvolili

+ Další 4 fotografie
Eurovolby 2019
Volby do Evropského parlamentu se v Česku konají v pátek 24. a sobotu 25. května 2019. Co musíte vědět, abyste správně odvolili?

Po pěti letech volí občané Evropské unie nové složení Evropského parlamentu. Česko v něm zastupuje 21 poslanců z celkových 751. Jejich počet je odvozen z počtu obyvatel dané členské země.

1. Kdy se volí?

V Česku se volby do Evropského parlamentu konají v pátek 24. května a v sobotu 25. května 2019. V pátek začíná hlasování ve 14 hodin, končí ve 22 hodin. V sobotu se volební místnosti otevřou v 8 hodin a zavřou ve 14 hodin.

2. Kde mohu volit?

Hlas můžete odevzdat ve volebním obvodě na základě trvalého bydliště. Pokud chcete volit jinde v Česku, musíte být držitelem voličského průkazu. Žádat o něj šlo osobně na obecním úřadě do středy.

3. Mohu volit v zahraničí?

Mimo území Evropské unie volit nelze. Jestliže máte trvalý pobyt v některé z členských zemí Evropské unie, máte dvě možnosti. Nejjednodušší je se na volby vrátit do Česka a odvolit ve svém volebním obvodě. Druhou variantou je zaregistrovat se k volbám v daném členském státě, kde pobýváte. Je ale nutno tak učinit několik desítek dnů předem a vybírat budete z tamějších kandidátů, nikoliv z těch českých.

4. Co potřebuji k volbám?

Do volební místnosti si vezměte platný občanský průkaz nebo pas.

5. Dá se volit online?

V Česku volit online, poštou ani prostřednictvím zástupce nelze.

6. Jaká je věková hranice?

Abyste mohli odvolit, musíte minimálně ve druhý den voleb, a sice v sobotu 25. května, dovršit 18 let.

Mohlo by vás zajímat

Další články