Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Jana Vopěnková koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

Eurovolby 2019 se blíží: Kandidují prezident, známý nepravomocně odsouzený korupčník i Sejroška

Zdroj: Wikipedia
BUDE VESELO?
24. a 25. května si zvolíme své evropské zástupce. Někteří kandidáti stojí za pozornost.

Ve volbách do Evropského parlamentu se letos bude o přízeň voličů ucházet 844 kandidátů v 39 stranách a koalicích. Češi si z nich zvolí 21 budoucích europoslanců. Celkem zasedne v lavicích Evropského parlamentu 705 poslanců (nebo 751, pokud se voleb zúčastní Spojené království).

Kromě europoslaneckých matadorů kandidují i lidé, nad kterými nadzvednete obočí nebo rovnou oba koutky úst. Pomiňme astrologa Baudyše, svérázného extrémistu a antisemitu Adama B. Bartoše, „seznamistu“ Cibulku nebo třeba zuřivou advokátku a profesionální šiřitelku hoaxů Kláru Samkovou. Nás zaujali tito tři lídři kandidátek:

1. David Rath

Bývalý poslanec, ministr zdravotnictví, prezident České lékařské komory, hejtman Středočeského kraje a také prozatím nepravomocně odsouzený korupčník, který byl v roce 2012 zadržen policií s krabicí od vína napěchovanou penězi. K 7 milionům v krabici pak ještě přibylo 10 milionů zpod podlahy jeho domu. Byl obviněn ze spáchání trestných činů poškození finančních zájmů Evropské unie (kam se nyní cpe), přijetí úplatku, podplacení a sjednávání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě. Nepomohla mu ani poslanecká imunita. V roce 2015 byl za korupci a manipulaci s veřejnými zakázkami odsouzen k trestu 8,5 let vězení a propadnutí majetku ve výši necelých 22 milionů korun. Rath se proti rozsudku odvolal. V letošních volbách do Evropského parlamentu kandiduje za uskupení Česká suverenita.

2. Vít Jedlička

Začínal v ODS, poračoval ve Straně svobodných občanů a skončil jako prezident. Nutno podotknout, že samozvaný prezident samozvaného státu. Svobodnou republiku Liberland založil Jedlička v dubnu roku 2015 na území o velikosti přibližně 7 kilometrů čtverečních mezi Chorvatskem a Srbskem. Na západním břehu Dunaje byla podle něj země nikoho, kterou si podmanil. Liberland zatím nebyl uznán žádným svrchovaným státem ani mezinárodním společenstvím. Při překročení jeho hranic byl samozvaný prezident dokonce zatčen. V roce 2017 navázal Liberland strategické přátelství s dalším samozvaným „státem“ – Somalilandem, který vyhlásil svou nezávislost na Somálsku už v roce 1991. Euroskeptik Jedlička nazývá Evropskou unii europrotektorátem. A tvrdí například, že mezi státními dotacemi, krádeží a korupcí je hlavní rozdíl v tom, že to první je legální. Do letošních voleb vede kandidátku koalice Svobodní, Liberland a Radostné Česko – ODEJDEME BEZ PLACENÍ.

3. Lucie Schejbalová – Sejroška

Vtipná youtuberka, která si v rámci recese ráda zmatlá obličej všemi barvami, co existují i neexistují, vede do voleb politické uskupení s názvem ANO, vytrollíme europarlament. Mezi jejich priority patří například dotace na okurkový salát, zavedení emisní povolenky na čočku a fazole, dotace na přestavbu vozidel na dřevoplyn, požadavek, aby všechny úřední formuláře a dokumenty byly tištěny na jedlém papíře, dotace na samolepky na auto, protože tuning není zločin, dotace na avokádo nebo dotace pro výzkum spreje LEPŠOLID, který bude fungovat na zlepšení nálady a jako repelent proti lesanám. Toto uskupení, které chce mimo jiné České republice zajistit moře, je striktně proti migraci a hlásá: Pražáky do Prahy, Brňáky do Brna, Slováky na Slovensko a důchodce na Vysočinu! Naopak o czexitu rozhodně neuvažují. „Jsme naopak pro, aby EU opustily všechny ostatní státy,“ dočtete se na jejich facebookovém profilu. V neposlední řadě pak chtějí bojovat proti dvojí kvalitě potravin. „Myslíme si, že státy střední Evropy si nezaslouží jíst nejhorší potraviny v EU. Proto chceme zavést třetí kvalitu potravin určené pro Slovensko a Maďarsko,“ slibují ve svém programu.

Tak co? Vybrali jste si? Pokud ne, zbývá ještě dalších 841 kandidátů. Ve volbách do Evropského parlamentu se volí celá kandidátka, přičemž zakroužkovat můžete pouze dva favority. Volit může každý, komu bylo alespoň druhý den voleb, tj. 25. května, 18 let. Volit mohou i cizinci – občané jiných členských států Evropské unie, kteří mají v České republice alespoň 45 dnů trvalý nebo přechodný pobyt. Ve své zemi pak už znovu volit nemohou.

Související články

Další články