Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy koronavirus Extra Host (pořad) Počasí požár v Bohumíně

Nejnovější kauzy

Eurovolby 2019: Je rozhodnuto. Češi si zvolili zástupce do europarlamentu

Volby
V pátek v Česku odstartovaly volby do Evropského parlamentu. Ti, kteří nestihli svůj hlas do volební urny vhodit včera, mohli ještě v sobotu. Volební místnosti se otevřely v 8:00 a uzavřely se ve 14:00. Lidé si zvolili europoslance na dalších pět let.

Podle prvních průzkumů, nebyl o první den voleb velký zájem. Nejvyšší účast lidí byla v Praze, kde se vyšplhala zhruba na 20 procent, v některých krajích se však pohybovala překvapivě pouze okolo 10 procent. Nejnižší zájem byl v Ústeckém a Jihočeském kraji.

V sobotu byl o volby zájem vyšší. V Praze dosáhl počet voličů ke třiceti procentům, stejně tak v devíti okrscích Hradce králové. Ve středních Čechách přišlo k urnám více jak dvacet procent. Kolem 21 procent se pohybovala účast u voleb i na jižní Moravě. Brno hlásilo o trochu více – 25 procent.

Česko je jedinou zemí, kde volby do Evropského parlamentu probíhají dva dny. Drtivá většina států otevře volební místnosti pouze v neděli. Odvoleno už má například prezident Miloš Zeman či premiér Andrej Babiš. „Jestliže lidé nejdou k volbám, riskují, že jiní k volbám půjdou a udělají jim peklo na zemi,“ řekl v pátek Miloš Zeman u volební urny.

I další lídři všech parlamentních stran už navštívili volební místnosti v pátek. „Do Evropského parlamentu míří řada populistických a zjevně nacionalistických stran a uskupení. Evropa potřebuje upgrade. Ten ovšem tyto strany nedodají. Poučme se z problémů Británie po podceněném referendu o Brexitu. Lidé by měli volit cestu spolupráce a ne destrukce a postupné izolace. Tato rizika jsou reálná a proto je budoucí složení Evropského parlamentu stejně důležité jako jsou volby do parlamentu naší země,“ prohlásil pro eXtra.cz šéf Pirátů Ivan Bartoš, který rovněž volil v pátek, proč bylo důležité jít k volbám.

Přestože se v sobotu odpoledne volební místnosti uzavřely, na výsledky si budeme muset ještě počkat. V některých státech EU probíhají volby až do neděle. Kompletní výsledky se tak dají očekávat v pozdních nočních hodinách z neděle na pondělí.

Související články

Další články