Europoslanci berou přes 200 000 měsíčně: K pohádkovému platu stačí pár stovek hlasů!
Evropský parlament je jedinou přímo volenou institucí Evropské unie a na její fungování má nezanedbatelný vliv. Čechy to ale příliš nezajímá a k eurovolbám nechodí. Před pěti lety u nás odevzdalo hlas pouhých 18,2 % oprávněných voličů.
Ti, kteří k volbám nechodí, si ale neuvědomují, že tak usnadňují některým z 21 českých europoslanců dostat teplé místečko v Evropském parlamentu skoro zadarmo. Podívali jsme se na to, kolik nejméně hlasů v roce 2014 stačilo k zisku mandátu.
Se 16,13 % tehdy zvítězilo hnutí ANO a bralo 4 křesla. Do parlamentu na posledním místě pronikli i Svobodní s 5,24 % a jedním mandátem. Toho se chopil jejich předseda Petr Mach. A konkrétní čísla?
Absolutně získali Svobodní 79 540 hlasů a celkově za ně kandidovalo 27 lidí. Prostou matematikou tak dojdeme k závěru, že Machovi stačilo 2 945. Trošku s tím zamíchalo ještě preferenční hlasování alias kroužkování, takže Mach nakonec získal 13 211 hlasů.
Kolik berou europoslanci
I tak jde ale o směšné číslo. Hrubý měsíční plat europoslance činí 8 757 eur, což je v přepočtu přes 226 tisíc korun. Tím to zdaleka nekončí, ještě totiž mají nárok na celou řadu příspěvků. Evropský parlament jim hradí:
- Cestovní výdaje
- Denní náhrada (příspěvek na pobyt) ve výši 320 eur, v přepočtu 8 250 korun
- Příspěvek na všeobecné výdaje
- Výdaje na zdravotní péči (dvě třetiny léčebných výloh)
- Příspěvek na konci volebního období neboli odchodné na 3 roky
- Výdaje na služební vůz
Celkově se tak europoslanec dostane na ještě zajímavější cifru, kterou však nelze kvůli odlišnostem každého z nich přesně určit. A k tomuhle všemu na dlouhých pět let stačilo směšných 13 tisíc hlasů!