Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021 Český lev 2021

Nejnovější kauzy

EU se rozhoupala! Turecku zaplatí 81 miliard, aby k nám nepouštělo uprchlíky

Zarazí Turecko vlnu uprchlíků, kteří k nám míří ze Sýrie?
Zdroj: Profimedia.cz
EU v noci na pátek jednala s Tureckem na téma uprchlická krize. Výměnou za pomoc se zvládáním proudu uprchlíků dostane Turecko zhruba 81 miliard korun, píše iDnes.cz.

Během jednání prezidentů a premiérů osmadvacítky byl s Tureckem dohodnut společný plán, který by mohl omezit velkou vlnu uprchlíků, kteří dále přes Balkán proudí do středu Evropy, na sever a dál na západ.

„Naše intenzivní vyjednávání s tureckými představiteli zde, v Ankaře a New Yorku v posledních několika týdnech směřovala k jedinému cíli, a to omezit migrační vlnu, která přes Turecko míří do EU,“ uvedl po jednání předseda unijních schůzek Donald Tusk.

Cílem plánu je zastavit postup uprchlíků ze Sýrie, Afghánistánu a Iráku s tím, aby zůstali na území Turecka. Už teď se ale v Turecku nacházejí dva miliony uprchlíků. Za to může turecká strana očekávat finanční pomoc (podle západních diplomatů jde až o 81 miliard korun), obnovení a urychlení debat o vstupu Turecka do EU nebo snadnější přístup Turků k schengenským vízům. O konkrétní podobě „protislužby“ se bude ještě diskutovat.

Související články

Další články