Ester Ledecká na superobřím slalomu neobhájila titul. Skončila pátá

Ester Ledecká během super-G v Garmisch-Partenkirchenu.
Zdroj: profimedia.cz
ZOH Peking 2022

Ester Ledecká skončila při obhajobě olympijského zlata v superobřím slalomu pátá. Od vítězné Švýcarky Lary Gut-Behrami dělilo trojnásobnou olympijskou vítězku 43 setin sekundy. Za bronzovou Michelle Gisin zaostala Ledecká v Jen-čchingu o třináct setin.

Česká "obojživelnice" Ester Ledecká startovala hned jako druhá, takže neměla žádné informace z tratě. Zařadila se o 1,39 sekundy před Rakušanku Ariane Rädler, ale o šanci na zopakování šokujícího triumfu z Pchjongčchangu přišla vzápětí po dojetí později stříbrné Rakušanky Mirjam Puchner. Pak se před ni v rychlém sledu dostaly Gisin, Tamara Tippler a Gut-Behram a naděje na čtvrtou olympijskou medaili se rozplynuly.

Od startovního čísla osm výše ale už Ledeckou nikdo nepředjel a česká reprezentantka zaznamenala v super G nejlepší výsledek této sezony. „Na snowboarďačku dobrý,“ poznamenala závodnice, která v úterý zopakovala olympijský triumf v paralelním obřím slalomu na snowboardu. Pak měla jen dva tréninkové dny na lyžích. „Výsledek mi přijde skvělý. Spousta opravdových favoritek skončila za mnou, a to tady lyžovaly, jsou to jenom lyžařky, tak si myslím, že to je dobré. Celkově jsem s jízdou spokojená. Udělala jsem maximum a uvidíme, jak to půjde dál," zhodnotila své úvodní vystoupení v areálu Jen-čching.

Měla jsem jet agresivněji

Závod se jí líbil. „Trať byla fajn. Asi jsem měla jet v některých pasážích víc napřímo, agresivně, ale dělala jsem, co jsem mohla, a zajela jsem nejlepší jízdu, které jsem v tu chvíli byla schopná,“ řekla Ledecká. V úterý ji čeká olympijský závod ve sjezdu, který je její silnější disciplínou. Před čtyřmi lety v Pchjongčchangu kvůli termínové kolizi se snowboardem musela sjezd oželet.

Úřadující mistryně světa Gut-Behrami získala ve třiceti letech první olympijské zlato. V roce 2018 ji Ledecká životní jízdou odsunula na čtvrtou příčku, tentokrát Švýcarka nenašla přemožitelku a po bronzu v obřím slalomu má z her v Číně už druhou medaili. Puchner za sebou nechala o 22 setin a jako první lyžařka dokázala bezprostředně po mistrovství světa vyhrát v této rychlostní disciplíně i olympijské hry.

Neměla žádnou strategii

Uspěla i díky uvolněnějšímu přístupu. „Neměla jsem vůbec žádnou strategii, jenom jsem lyžovala. To byl vždycky v minulosti trochu problém - přemýšlela jsem o tom, co udělat a co udělat lépe. Teď jsem to jenom zkusila a jela," svěřila se celková vítězka Světového poháru z roku 2016, která třikrát ovládla hodnocení superobřího slalomu. Pod pěti kruhy měla do dneška ale jen dvě čtvrtá místa. "Miluji super-G. Řekla jsem si, že tohle není zase tak odlišná trať od těch, na kterých už jsem závodila," doplnila.

Je první švýcarskou vítězkou olympijského superobřího slalomu v historii, která začala v Calgary 1988. V cílovém prostoru se dlouho nechtěla radovat. „Byla jsem strašně nervózní, že někdo pojede rychleji. Snažím se si to užít, ale myslím si, že ještě budu potřebovat pár dní, aby mi došlo, co se děje,“ popsala své pocity.

Po rychlých výpadcích v obřím slalomu a slalomu tentokrát dokončila závod americká hvězda Mikaela Shiffrin a obsadila devátou příčku.

Do cíle se dostaly i další dvě české reprezentantky Tereza Nová a Barbora Nováková, které na vítězku ztratily přes čtyři sekundy. Nová obsadila 33. místo, Nováková byla o tři místa za ní.

Bolestná zpověď Moniky Binias: S o 24 let mladším Petrem přišli o dítě. Bojovala i s tchyní