Jsou tu, ale nevnímáme je. Řídí naše emailové schránky, řídí letadla a řídí i naše auta. Nedokážeme si bez nich představit fungování světa, ačkoliv jsou (zatím) pod naši rozlišovací úroveň. Jenže od roku 2020 by mělo být všechno jinak.

Pro CNN se rozhovořil Neil Jacobstein z Singularity University v Silicon Valley, který věří, že tyto roky budou pro lidstvo zlomové, protože už budou na světě roboti, jejichž inteligence předčí tu lidskou. Navíc společnost Hon Hai, čínský výrobce elektroniky, oznámil, že hodlá do tří let postavit výrobní továrnu, kde 500 tisíc pracovníků nahradí roboti. Podle Jacobsteina tak vzniká nová lidská éra, která by mohla vést z jedné strany k masivní chudobě a z druhé zase k velkému bohatství.

Lidé si budou zvykat na život bez mzdy a na to, že je bude zaopatřovat stát, který bude muset rozdělovat právě to bohatství vzniklé díky práci robotů. Aby byl svět v rovnováze, nemělo by toho být jakkoliv zneužíváno, ale to zase záleží jen na lidském faktoru.

Ideální vize je podle vědce z univerzity v Silicon Valley práce člověka a robota bok po boku. Ovšem dominance umělé inteligence budou jednou provždy znamenat konec lidského pokolení.