Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 komunální volby 2022

Éra mentolek končí, na svět přišly náhodou díky americkému astmatikovi

Éra mentolek končí, na svět přišly náhodou díky americkému astmatikovi
Zdroj: shutterstock.com
Mentolky
Za necelý měsíc skoční téměř 100letá éra tzv. mentolek – ochucených cigaret, které dobyly svět a vznikly vlastně úplnou náhodou, a tak trochu paradoxně. Jaký byl jejich příběh a jakou má mentol ve spojení s nikotinem budoucnost?

Kuřáci budou opět přepisovat dějiny. 20. května letošního roku se totiž uzavře jedna z jejich významných kapitol – v platnost vstoupí celounijní zákaz prodeje cigaret a tabáku k ručnímu balení cigaret právě s příchutí mentolu

Schované cigarety v kapse

Poprvé můžeme o mentolových cigaretách slyšet v souvislosti s rokem 1925, kdy v americkém Ohiu s nápadem na ozvláštnění cigarety přišel Lloyd Hughes přezdívaný Spud. Vášnivý kuřák, ale zároveň také astmatik, musel kvůli své nemoci inhalovat mentolové krystaly, které nosil spolu s cigaretami v jedné kapse. Cigarety tak záhy získaly úplnou náhodou mentolovou příchuť a jejich užívání získalo pro Spuda nový rozměr.

Začátky byznysu s mentolkami

Nejprve si Spud svůj objev nechal pro sebe, pak ale tyto navoněné cigarety začal nabízet hostům otcovy restaurace, kde pracoval. Jeho počin se setkal s úspěchem, tak si nechal proces přípravy mentolových cigaret patentovat. Následně začal mentolky značky Spud prodávat po celém Ohio Valley.

Velkolepý obchod

Roku 1926 si ho všimla jedna z tabákových firem a koupila od něj patent i značku za 90 000 dolarů. O pět let později se mentolové cigarety Spud staly pátou nejprodávanější značkou po celých Spojených státech. A díky této náhodě se vlastně z Lloyda Hughese stal boháč, který celý život mohl své utržené peníze utrácet za drahé vozy, letadla a výzkum další průlomové cigarety. Úspěšný však již nikdy nebyl.

Nynější tabákový svět

Od té doby se ve světě mentolové cigarety masivně rozšířily a oblibu získaly také v Česku. Zákaz jejich prodeje se tedy podle některých průzkumů dotkne až 16 % dospělých kuřáků. V posledních letech se ale dostávají čím dál tím více do popředí moderní alternativy klasických cigaret, na které se zákaz použití mentolové příchutě nevztahuje, a tak se dá předpokládat, že i stávající příznivci mentolek přejdou k těmto alternativám, které jsou dle dostupných studií zdravotně méně rizikové. Řadí se mezi ně zařízení na zahřívaný tabák, ale i nikotinové sáčky, které tabák samotný dokonce vůbec neobsahují. Pod značkou LYFT je na český trh uvedla společnost British American Tobacco, která se na vývoj alternativních produktů zaměřuje. Její nejnovější e-cigareta Vype pak nabízí kromě mentolu i další příchutě, například tropického manga.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy