Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Epidemiolog Roman Prymula: Roušky venku nejspíš sundáme o 14 dnů dříve

Epidemiolog Roman Prymula: Roušky venku nejspíš sundáme o 14 dnů dříve
Zdroj: pixabay.com
+ Další 4 fotografie
EXKLUZIVNĚ
V pondělí dochází k další vlně rozvolnění restrikcí. Jde o klíčové rozhodnutí vlády. Už teď ale řada Čechů řeší, zda je ještě nutné nosit roušky. Premiér Andrej Babiš se o víkendu vyjádřil směrem k pondělnímu zasedání vládního kabinetu, kde se otázka roušek bude řešit. Podle premiéra je možné, že se ve vnějších prostorách dočkáme sundání roušek. Redakci eXtra nastínil stav věci epidemiolog Roman Prymula. S vládními činiteli se už v pondělí ráno otázkou roušek mírně zabývali.

Epidemiologická situace je v Česku příznivá, proto vláda sáhla k rychlejšímu rozvolňování, než bylo původně v plánu. Aktuálně je situace taková, že vláda nemá ani v plánu žádat Sněmovnu u prodloužení nouzového stavu, který končí 17. května.

"Bude dnes diskuze, ráno už jsme o tom mluvili, jestli nedojde k posunu o 14 dnů dopředu ve venkovních prostorách. Hledáme nějakou cestu, jak to udělat. Samozřejmě v místech, kde je nakupení osob, tam by se rouška musela nosit, kde je osob méně, tak nikoliv," řekl eXtra epidemiolog a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula

Na Václavák s rouškou

V praxi by to vypadalo tak, že pokud půjdete na Václavské náměstí v Praze, tak výhradně s rouškou, pokud ale budete procházet prázdnou ulicí, rouška není potřeba. "Je to věc nějakého racionálního a logického přístupu. Budeme to ale ještě dnes řešit," dodal Prymula, který v minulosti několikrát upozornil, že s rozvolněním může dojít k situaci, že se ukazatel počtu nakažených může zvýšit. Bude hodně záležet na tom, jak se k věci postaví lidé a jestli budou dodržovat striktní hygienické zásady.

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy