Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Clash of the Stars Jaromír Soukup

Epidemiolog Prymula zhodnotil průběh nouzového stavu: Vir jsme zastavili, něco se ale nepovedlo

Epidemiolog Prymula zhodnotil průběh nouzového stavu: Vir jsme zastavili, něco se ale nepovedlo
Zdroj: Profimedia.cz
+ Další 3 fotografie
EXKLUZIVNĚ
Neděle 17.května byla posledním dnem režimu České republiky v nouzovém stavu. Vláda ho vyhlásila vyhlásila od 12. března na 30 dnů, a to kvůli koronaviru, který způsobuje onemocnění COVID-19. Poslanci pak vládě umožnili dvakrát nouzový stav prodloužit. Epidemiolog a klíčová postava boje s nákazou Roman Prymula pro eXtra exkluzivně zhodnotil, co se za 67 dnů v omezeném režimu povedlo a co méně...

Některá opatření proti koronaviru, která by jinak s koncem nouzového stavu musela také skončit, protože se řídila krizovým zákonem, nadále platí. Jde zejména o nošení roušek, omezení provozu základních a středních škol nebo pořádání hromadných akcí. Vláda totiž schválila, že některá opatření vyhlášená krizovým štábem, přejdou do kompetence rezortu zdravotnictví a budou se řídit zákonem o ochraně veřejného zdraví.

Epidemiolog Roman Prymula byl klíčovou postavou - mozkem operace koronavirus - díky jehož zkušenostem se povedlo srazit epidemii koronaviru na minimum. Pro eXtra promluvil o tom, co se povedlo a co méně.

Podařilo se to zastavit

"Na začátku se nám nedařilo s ochrannými pomůcky, které tady nebyly prakticky nikde. Postupně se nastartoval systém zásobování, byť přes dvě ministerstva. Co se týká epidemie, tak se podařilo v nějakém racionální čase to zastavit. To co vnímám negativně jako nepopulární řešení a třeba z pohledu lidí se to nepovedlo, tak uzavření úplně všeho. Ale podařilo se teď to dostat zpět do nějakého normálu a bylo to v rámci zastavení epidemie nutné řešení," řekl pro eXtra uznávaný epidemiolog, který poukázal na to, že je v mírných obavách z toho, že v průběhu času se bude postupnými krůčky v populaci opět šířit. "Přál bych si, kdyby ne, ale trochu se obávám," podotkl Prymula pro eXtra.

Podle epidemiologa by už nemělo dojít k vyhlášení nouzovému stavu či výrazným restrikcím. "Myslím si, že ve společnosti je nevůle přijímat striktní opatření. Bude ale určitě nutné dodržovat nošení roušek a přistoupí se ke kombinaci opatření na úrovni regionální," dodal.

Česko prošlo několika etapami rozvolňování. Poslední je naplánována na 25. května.

Monika Bagárová dál kojí dvouletou dceru: Nevím, jak přestat!

Související články

Další články

Nejnovější kauzy