Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Clash of the Stars Jaromír Soukup

Epidemiolog Prymula: Mám obavy z nárůstu nakažených, na ministerstvu chci skončit

Roman Prymula a Adam Vojtěch.
Zdroj: Profimedia
EXKLUZIVNĚ
Epidemiolog Roman Prymula je v mírných obavách, že epidemie koronaviru v Česku může nabrat na síle. Zároveň zdůraznil, že vláda je připravena efektivně zasáhnout, pokud by k podobné situaci došlo. Nikoliv už ale plošně, ale lokálně a cíleně. Přiznal také, že na ministerstvu hodlá skončit, pokud nenastanou dvě skutečnosti.

V neděli končí nouzový stav. Jaká je v tuto chvíli prognóza v rámci šíření koronaviru v Česku? Ve čtvrtek přibylo v České republice 82 případů koronaviru a jde tak o největší denní nárůst v měsíci květen.

Trochu nervózní jsem. V Česku jsou lokality, kde dochází k nárůstu, jako velká města, Praha zejména, kde jde ale o individuální nákazy. Pak tu jsou systémové problémy, které bude nutné řešit. Jednak jsou to horníci z Polska, kteří jsou velkým potenciálním rizikem, z těch polských hornických oblastí ve Slezsku na území severomoravského kraje. Pak to je otázka ukrajinských dělníků. Zachytili jsme minimálně dvě velká ohniska, které se týkají staveb a ubytoven. A pak samozřejmě obecně otázka pendlerů a otázka studentů a jejich návratu na koleje, kde dochází ke shlukování velkých skupin lidí. V tuto chvíli to vnímám jako závažná rizika...

Od 11. května došlo k poměrně zásadní etapě rozvolnění. Už jsou známé nějaké dopady nebo budeme muset počkat?

Vidíme teď první den nějakou zvýšenou reakci, vlastně necelý týden od rozvolnění a k nějakému nárůstu došlo. Budeme se muset podívat, jak to půjde dál. Riziko, že čísla půjdou nahoru, tu samozřejmě je. Situace u našich sousedů se nelepší, pokud jde o Německo a nelepší se ani v Polsku.

Zasáhne komando

Pokud v Česku dojde k nárůstu, co s tím?

Mělo by se řešit, jakým způsobem organizovat přeshraniční přechod lidí. Mělo by se řešit, a to se snažím, že když dojde k nějakému ohnisku třeba na ubytovně, že se tam vyšle komando a odebereme celou ubytovnu, abychom to podchytili dostatečně včas a nešířilo se to do komunity.

Může dojít znovu ke zpřísnění opatření?

Doufám, že takhle rychle to nepůjde. Může to vést k tomu, že lokálně se nějaká opatření zavedou. To znamená, že by se jen v tom postiženém regionu zavedla opatření, aby se šíření zabránilo.

To znamená, že může dojít třeba k uzavření města plošnou karanténou?

Může se to stát. Ale spíše dojde k tomu, že by se v tom místě zavřela restaurace či supermarket, takže je spíše snaha to dělat takto cíleně.

Když položím otázku přímo směrem k vám. Je pravda, že s koncem května chcete skončit? Měl jste o tom informovat premiéra Andreje Babiše...

K tomu řeknu jen to, že skončit chci, pokud nenastanou dvě skutečnosti.

A řeknete o jaké dvě skutečnosti jde?

V tuto chvíli o nich mluvit nebudu.

Monika Bagárová dál kojí dvouletou dceru: Nevím, jak přestat!

Související články

Další články

Nejnovější kauzy